Ашерсоновият оман и теснолистият живовляк. Това са две от по-неизвестните билки, за които се разказва в новата книга на Искра Урумова и Елионора Недялкова „Коя е билката“. Представянето й е на 21 юни, в първия ден на лятото, от 18 часа и 30 минути в двора на Археологическия музей във Варна. В него ще се включи и фолклорната формация „Четирилистна детелина“ при Народно читалище „П. Р. Славейков“ с ръководител Петя Горанова.
"В тази книга хората могат да открият билките по няколко критерия – Коя е най-търсената билка от българите? Коя е най-слабо познатата билка от българите? Има ли билка за любов? Има ли билка за предпазване от лоши мисли? Има ли билка, която е брат на друга билка? Коя е най-мистериозната билка? Коя е най-скъпата като цена?," обясни варненката Искра Урумова, която познаваме и като кореспондентка на една от националните телевизии.
В новата ѝ книга са включени още народни песни, тайнствени поверия, полезни рецепти от миналото, легенди. Казва, че всичко това е подбрала от стари сборници, наследство от нашите баби и дядовци. А за произхода на билките има и специална приказка:
"Това е книга, която човек да сложи в раницата, да отиде в планината, да реши да си набере малко билки за чай, да си ги занесе вкъщи, за да знае какво да гледа, като бере билката, как да я изсуши, как да я ползва. Ние имаме безкрайно богатство от билки и мисля, че е добре всеки от нас, поне малко, да знае за тях", казва Урумова.
А знанието е свързано с това къде виреят билките, кога се берат и как се съхраняват, за да запазят най-ефикасно свойствата си. Според Искра Урумова с пълно право нашата земя може да бъде наречена Царство на билките. Не случайно България е най-големия износител в Европа.
Илюстрациите в книгата са на художничката Таня Минчева.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..