Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тагарев: Двата нови кораба на ВМС ще повишат морската ни сигурност

13
Снимка: Румен Сарандев

Двата нови многофункционални кораба на Военноморските сили ще допринесат за повишаване на морската ни сигурност. Това заяви във Варна министърът на отбраната Тодор Тагарев. 

Tой участва в церемония по залагане на кила на втория модулен патрулен кораб на Военноморските сили. 

Тагарев посочи, че проектът се реализира в българска компания и е приоритетен проект, особено в контекста на настоящата ситуация в Черно море.

Тодор Тагарев коментира и бюджета на Министерството на отбраната, както и дали е изпусната възможността чрез помощта за Украйна да получим военна техника от партньорските държави.

"Категорично няма да се изпраща никаква жива сила в Украйна. Има решение на Народното събрание, което казва, че до 60 украински военнослужещи могат да дойдат у нас, за да бъдат обучавани и подготвяни да действат като бойни санитари на фронтовата линия. Никога и за момент не е ставало на въпрос ние да изпращаме хора за участие в конфликта, под каквато и да е форма", подчерта министърът на отбраната. 

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл:



В тържествената церемония по залагане на кила на втория кораб на ВМС взеха участие още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов. Гости на събитието бяха министърът на финансите Асен Василев, министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, народни представители, представители на местната и държавната власт. 






Изпълнението на проекта, в рамките на който е построен корабът, започна през 2020 г. със сключването на договор между Министерство на отбраната на Република България и немска компания. Предмет на договора е доставката на два многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата, както и осъществяването на интегрирана логистична поддръжка за период от 3 г. след гаранционния срок. 

Първият кораб се очаква да се достави на ВМС до края на 2025 г., а вторият - до края на 2026 г. Строителството на корабите се извършва в корабостроителния завод МТГ „Делфин”, област Варна.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В края на февруари започват да кърпят дупките на пътя за село Долище

Община Варна ще възложи рехабилитация на най-компрометираните участъци от пътя за село Долище. Мярката е временна, докато се извърши основен ремонт на пътния участък. Очаква се дейностите да започнат до края на месец февруари. Това стана ясно след огледа на пътния участък, който извършиха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Димитър Кирчев и..

публикувано на 05.02.25 в 16:47

Ресторантьор: С 9% ДДС вкарахме в хазната с 200 млн. лева повече данъци

От 1 януари ДДС за ресторантите отново стана 20%. По-ниското облагане с 9% беше въведено като мярка за защита на бранша по време на ковид пандемията. Ресторантьорите обаче настояват да бъде върната по-ниската ставка. Преференциална данъчна ставка да използват ресторантьорите по примера на много европейски страни, предлага Павлин Косев, председател на..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Без нарушения при проверките на козметични студиа и салони за красота във Варна

Няма констатирани нарушения в козметични студиа и салони за красота във Варна след проверките на Регионалната здравна инспекция направени днес - първият от трите поредни дни, в които ще се извършват. Те се проведоха съвместно с Областната дирекция на МВР по з аповед от Министерството на здравеопазването след зачестилите случаи на инциденти при..

публикувано на 05.02.25 в 15:44
Аспарухов мост във Варна

Започва монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост

От утре започва монтажът на новото осветление на Аспаруховия мост, като първоначално екипите ще работят в началото на съоръжението – широката част с колонадата в посока квартал "Аспарухово". Движението по пътното платно няма да бъде спирано по време на монтажните работи, но са възможни известни смущения в трафика, предупреждават от ресорната дирекция в..

публикувано на 05.02.25 в 15:31

Приключи ремонтът в Клиниката по урология в УМБАЛ "Св. Марина"

Приключи основният ремонт в Клиниката по урология в Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна, съобщиха от лечебното заведение.  Подменени са и медицинската апаратура и оборудване. 2 555 са пациентите, диагностицирани и лекувани в Клиниката по урология през 2024 г.  Наблюдава се ръст в броя на заболелите, отчетоха от..

публикувано на 05.02.25 в 14:17
РЗИ-Варна

РЗИ-Варна започна проверки по салони за красота и козметични студиа

Регионалната здравна инспекция във Варна започна днес проверки по салони за красота и козметични студиа, каза за Радио Варна д-р Юлия Витлянова, директор на дирекция „Обществено здраве”. Контролът се осъществява по заповед, спусната от Министерството на здравеопазването, след зачестилите случаи на инциденти при прилагане на ботокс в..

публикувано на 05.02.25 в 12:20
РД ПБЗН-Варна

Пожарната във Варна ще търси средства за нов спасителен дюшек

От нов спасителен дюшек се нуждае Пожарната във Варна, тъй като старият вече е с изтекъл срок на годност. Това съобщи за Радио Варна г лавен инспектор Стоян Стоянов, заместник-директор на Регионалната дирекция "Противопожарна безопасност и защита на населението". В момента екипите разполагат с една вишка и една 30-метрова стълба, които служат за..

публикувано на 05.02.25 в 11:45