Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изабела Шопова: Само когато пътувам, се чувствам сред свои

Излезе новата ѝ книга "Приказки от Горната и Долната земя"

| обновено на 12.07.23 в 05:58

След лепкавата жега на Буенос Айрес тук всичко е чисто, свежо и хрупкаво като прясно изпрани чаршафи, уютно като планинско селце, пролетно като лютиче, цветно като шепа бонбони, усмихнато като слънчев лъч, синенебо като детски сън. Добродушно и смайващо самотно. Далече, далече от глъчката и шумотевицата, от тълпите и цивилизацията, от бързането и стреса, чак най-отдолу, най-на юг, най-накрая на земята. Fin del Mundo. Краят на света.

Така Изабела Шопова описва Ушуая, градчето в най-южната част на Земята, краят на света, който със сигурност няма да сложи край на пътешествията ѝ.

След "На изток – в рая", "На запад от рая", "На юг от разума", "Подир сянката на кондора" и съвсем между другото - "Самоучител за преднамерено убийство на скуката", писателката и пътешественичка, която живее в Австралия, ни предлага поредната си завладяваща сага – "Приказки от Горната и Долната земя"

Този път Изабела Шопова описва приказните си пътешествия по света, който не е спирала да кръстосва в продължение на десетилетия. Заедно с дъщеря си Бояна, която с любов нарича „подрастващото“ и „вечно гладното“, обикаля Горната земя – Русия от 2009 година с безумната ѝ бюрокрация и красотата на московските църкви, Поднебесната империя – тук са Хонконг и комунистическия китайски „рай“, либералната Ниска земя, където майка и дъщеря правят безуспешен наркотичен опит.

Десет години по-късно ги виждаме в Чернобил, за който Изабела пише потресаващ пътепис за срещата с личните си демони.

През 2015 г. пътешественичката прекосява Долната земя – Буенос Айрес с футбола, тангото и живописните си улици, супердолния край на Аржентина и на планетата, Ушуая, за да преброди след това южните островни земи Нова Каледония, Роторуа, Вануато, Нумея, Маре… Преди да се завърне в Бризбън и във времето и да ни разкаже за своята Австралия и нейните уроци по щастие.

За Горната и Долната махала на глобалното село, за "номера на китайката", за хората и войните, за преживяванията, които не могат да се опишат с думи, за пътуването като начин на живот Изабела Шопова разказа пред Светлана Вълкова в предаването за култура "Гравитация нула":
Наркотик ли е пътуването за теб?
Хората, които толкова много пътуват и които живеят някъде другаде, принудени са не просто да скъсат, принудени са да приемат, че са завинаги скъсали с корените си. Пътуването се превръща в тяхната идентичност. За мен вече няма значение аз къде живея. Трудно ми е да кажа къде ми е домът. Аз си идвам вкъщи, когато пътувам към България и си отивам у дома, когато пътувам за Бризбън. Чувствам се у дома, когато съм в Нова Зеландия - и там съм живяла достатъчно дълго и имам новозеландски паспорт. Но със същата лекота, мисля, бих могла да си бъда у дома и някъде другаде, ако реша да се преместя. Единственото място, където някак си се чувствам сред свои, където нямам никога съмнения, че съм различна, е когато съм на път.
В България съм варненката от Австралия, в Австралия съм българката от Нова Зеландия. В Нова Зеландия съм българката, която живее в Австралия. Когато съм на път, тогава съм като всички други пътуващи. Не мисля, че е наркотик, това е начин на живот.

Е, може би индианското ти име щеше да бъде Изабела - жената, която пътува.
Може, може, да (смее се). Аз продължавам да се изумявам от тази възможност, която имам да пътувам. Голяма част от живота ми, младините ми минаха под знака на абсолютната невъзможност да се пътува. Всички представители от моето поколение знаят и помнят - пътуването беше немислимо. Дори не съм си мечтала да пътувам. То просто не беше част от нашия живот. Аз не познавах хора, които са пътували и нямах представа какво означава това. В началото имаше известно пристрастяване към пътуването. Когато за пръв път отидохме в Нова Зеландия , бях като изтървана, като някой, който е прекарал живота си в клетка и сега изведнъж има възможност да види широкия свят. Исках да видя колкото се може повече от Нова Зеландия - от света. Сега съм се кротнала и си подбирам пътуванията. Светът вярно е много голям  - шарен и необятен и никога не можеш да го видиш целия, но в същото време има много неща, които се повтарят, които са подобни, които са същите. Хората навсякъде по света са едни и същи. Те може да имат различен исторически опит, може да говорят различен език, да са продукт на различна култура и в резултат на това да са развили различна философия, навици и поведение, но като цяло те са си хора. Имат същите желания, същите потребности. Контактът с тях се свежда до същите потребности и обмяна, стига да можем да преодолеем езиковата бариера. Същото важи и за различните континенти. Да, има екзотика, има невиждани животински видове, има невероятно красиви потресващи гледки и места на планетата, но в крайна сметка всичко това е все същата наша планета. Няма нищо неестествено, необичайно или чуждоземно. Мисля, че оттук нататък местата, които повече ме блазнят, са извън планетата Земя.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Подводният фотограф Пламен Вукадинов: Треперя от вълнение всеки път, преди да вляза във водата

Трудно живея над водата, на мен ми е по-добре във водата, не ми се излиза от нея. Това коментира за Радио Варна известният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Нямам никакви намерения да спирам - заставам на брега и няма сила, която да ме спре. Преди да вляза във водата, всеки път треперя от вълнение, каза още той.  Да си подводен фотограф крие и своите..

публикувано на 15.11.24 в 06:30

"Момичета с мечти – нека сме повече от три!" - ромските жени и пътят към успеха

Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” организира четвърта Национална женска ромска среща „Момичета с мечти – нека сме повече от три!“, която ще се проведе на 14-15 ноември 2024 г. в Дряново. В срещата участват жени и момичета от цялата страна, които активно работят в посока промяна положението на ромската жена. Това..

публикувано на 14.11.24 в 08:10
Иво Инджов

Иво Инджов: Минимален е шансът за редовен кабинет

По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция.  Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..

публикувано на 13.11.24 в 06:50
Радина Боршош

Радина Боршош: Да вляза в ролята на Ирина от "Тютюн" беше предизвикателство, тя е жена отвъд времето...

Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански.  "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...

публикувано на 12.11.24 в 08:10

Политологът Теодор Славев: Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство

Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..

публикувано на 11.11.24 в 20:10

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 11.11.24 в 08:35

Доц. Фоткова: Здравето на микробиома влияе на нервната система

Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..

публикувано на 10.11.24 в 12:12