Начинът, по който се движим, има значение. Как се движим? Какво ни кара да се движим? Към какво се движим? Как да се превърнем от индивидуално тяло в колективно, оформяйки бъдещето? Това са част от въпросите, които фестивалът Moving Body изследва вече осма година, търсейки връзките между танца, движението и киното.
Тази година форумът за движенчески изкуства ще се проведе в две издания - лятно и есенно. От 7 до 9 юли на няколко локации във Варна ще се фокусира върху многообразието на движението през две основни линии на активности: чрез международната скрийнденс програма Critical Moves, която показва най-доброто от късометражните филми танц на екран за 2023 г.; и чрез пърформанси, ателиета, лекции и дискусии със специални международни гости, както и изпълнения на живо на най-новите произведения на Виолета Витанова и Станислав Генадиев, а също и на Жана Пенчева в сътрудничество с варненския музикант Цветан Момчилов.
В трите фестивални вечери ще бъдат показани 13 танцови филма с автори от САЩ, Великобритания, Франция, България и др. Темите са различни, но общото между тях е, че, отразявайки многообразието на днешния свят, свързват индивидуалното с колективното съзнание и тяло.
Представленията са на 7 и 8 юли от 19 ч. в The Center, a прожекциите на късометражните танцови филми - във всяка от трите фестивални вечери от 21,30 ч. в Рубик Арт Център. На 8 юли, събота, от 10 и от 14,30 ч. ще се проведе ателие за пърформативна фотография, а в последната фестивална вечер публиката ще може да се потопи във VR преживяване и да се срещне с режисьорите на представленията, включени в програмата.
Артистичен директор на фестивала Moving Body е Искра Проданова - хореограф, изпълнител, танцьор. В предаването на Радио Варна "Улица "Събота" тя разказа повече за лятното издание и за артистите, които ще вземат участие:
Б И Л Е Т И:
15 лв. Единичен билет представление / прожекция
20 лв. Дневен билет представления + прожекция
45 лв. Фестивален билет
Могат да се купят онлайн на www.movingbody.bg или на място преди всяко събитие.
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..