Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са подводните камъни при покупка на имот

| обновено на 06.07.23 в 17:02
Снимка: Pixabay

Имотите с тежести са като бомба със закъснител за новите собственици. Това твърдение, което битува отдавна, не би трябвало да поражда безпокойство у хората, които са запознати как да проверят дадения имот.  Подводните камъни за купувачите обаче са много. Един от тях е промеждутъкът между изповяданата сделка при нотариус и вписването й в Агенцията по вписванията и електронните регистри. Рискът за купувачите е, че няма откъде да знаят, дали като са си тръгнали кантората, продавачът няма да направи друга сделка за същия имот. Това обясни брокерът Юлия Хвърчилкова.

Тя посочи и кои са най-често срещаните тежести върху недвижимите имоти. По думите й хората най-вече асоциират термина с наличие на ипотека. Ипотеката не е страшна, ако знаем достатъчно навреме за нея, посочи Хвърчилкова. Проблем в такъв случай има, ако продажната цена е по-ниска от дължимата сума по ипотечния кредит. 

Имотът продължава да стои като залог. Купувачът е собственик на имота, но друго лице е обвързано да плаща кредита. Възможно е новият собственик да не получи информация колко всъщност дължи продавачът. Ако спре да обслужва този кредит, имотът влиза като гаранция. Тогава сделката може да бъде развалена, обясни още Хвърчилкова.

Друга тежест, с която се сблъскват купувачите, е пожизненото право на ползване на имота.

Чуйте повече от разговора на Иван Барбов с Юлия Хвърчилкова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колаген и биотин, строителните материали на красотата

В днешния свят, където външният вид играе важна роля, много жени търсят начини да подобрят здравето и красотата на косата, ноктите и кожата си. Колагенът и биотинът са две ключови съставки, които могат да ви помогнат да постигнете тази цел. Тези хранителни добавки предлагат множество ползи, които ще разгледаме в тази статия. Какво е Колаген?..

публикувано на 09.07.24 в 13:56

ВСУ "Черноризец Храбър" е домакин на обучение, организирано от Българския олимпийски комитет и Червения кръст

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще бъде домакин на обучение по проект „Спортен треньор+“, организирано от Българския олимпийски комитет и Българския червен кръст. Очаква се в него да се включат треньори по над 10 вида спорт от Варна и региона, които работят с бежанци и/или с деца и младежи в риск. Събитието ще бъде открито на 10..

публикувано на 09.07.24 в 11:37

Турция и България с най-ниски нетни доходи в Европа

Турция и България отчитат най-ниските средни годишни нетни доходи в Европа, съответно 8 968 евро за Турция и 9 355 евро за България, съобшава БГНЕС. Според Евростат, официалната статистическа служба на ЕС, Швейцария оглавява списъка с впечатляващата средна годишна нетна заплата от 85 582 евро, която е значително по-висока от всяка друга..

публикувано на 09.07.24 в 07:23
Черна чайка

Черната чайка долетяла във Варна от остров Свети Иван?

Възможно е черната чайка, която през почивните дни стана хит в социалните мрежи, да е долетяла във Варна от остров Свети Иван. Това коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците. Той обясни, че преди три години на острова е била заснета друга черна чайка. Иванов припомни, че на остров Свети Иван се..

публикувано на 08.07.24 в 14:01

Лесна работа: Пътуване с влак

Когато лятото обгърне с гореща ласка всяко място, далеч от брега, жадуваме за дълъг уикенд край морето. И ето ме, трийсет години след последното си пътуване с железниците, решавам да се метна във влака. В нощния, разбира се, за да получа колкото може повече море. Вече съм на гарата. На електронното табло се мъдри половинчата..

публикувано на 08.07.24 в 12:00

Православната църква отбелязва Св. Прокопий Пчелар

На 8 юли православната църква чества Великомъченик Прокопий, който умира мъченически за вярата си, посечен след жестоки изтезания от император Диоклетиан през 303 г. заради изповядването на християнски религиозни убеждения. В народните представи светецът е покровител на пчеларите и е известен като..

публикувано на 08.07.24 в 03:47

Мисия възможна ли е разширението на пътя Варна-Добрич?

Все още не е ясно дали е започнала работата по проекта за разширение на пътя Варна – Добрич. Пари за тази цел са предвидени в държавния бюджет за 2024 година. Това съобщи за Радио Варна депутатът от БСП от Добрич Мая Димитрова. Тя е задала въпрос до министъра на регионалното развитие и благоустройството във връзка с това на какъв етап е..

публикувано на 07.07.24 в 13:21