Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампанията по прибирането на реколтата от лавандула в Добрич е в разгара си

Кампанията по прибирането на реколтата от лавандула в област Добрич е в разгара си. По данни на Областната дирекция по земеделие засетите тази селскостопанска година площи са 42 890 декара, от които 16 590 декара са вече реколтирани. Средният добив е от 544 кг за декар. През последните години площите съвсем логично намаляват, след като напълно неоправдано от гледна точка на нуждите на пазара в световен мащаб драстично бяха увеличени. Предвид ниските изкупни цени на лавандуловото масло, много от производителите, които нямат собствени дестилерии, се отказват от тази си дейност и така постепенно на пазара остават предимно стопаните, които са професионалисти в областта. 




Стопанството на Добрин Начев на територията на община Генерал Тошево отглежда около 650 декара с лавандула. В бранша с маслодайни култури и преработката им в етерични масла е от 2000 година. След прибирането на цялата реколта споделя, че от декар може да получи между 8 и 10 кг масло. Тревогата му идва от залежалата миналогодишна продукция в цялата страна и от липсата на цена на пазара. 

По тази причина повече от половината от насажденията с лавандула в област Добрич вече са унищожени. По данни на Областната дирекция по земеделие 110 декара в община Тервел по икономически причини тази година изобщо няма да бъдат прибрани. Според Добрин Начев намаляването на площите с лавандула и отпадането на онези стопани, които нямат опит с тази култура, както и собствени дестилерии, е необходимото зло, което трябва да се случи, за да се върне секторът в нормалните си граници, предвид нуждите на световния пазар. 

Йордан Апостолов отглежда лавандула върху 250 декара в землището на село Славеево и също разполага със собствена дестилерия. Споделя, че освен липсващата цена на пазара, проблем е и фактът, че страната ни не разполага с държавна лаборатория за изследване на маслото. 

По думите на Йордан Апостолов от 2016-та до 2018-а година свръхпроизводството на лавандула е довело и до получаване на масло с най-различно качество. Тогава нелоялни търговци са го уеднаквили чрез внесени химически добавки от Китай, постигнали са се периметрите за качество, но след анализ е станало ясно, че тези показатели не са добити само по естествен път. Това, според него, е сринало репутацията на българското лавандулово масло. 

Апостолов недоумява и защо един сертификат за качество на лавандуловото масло по всички химични и физични компоненти в български лаборатории може да достигне сумата от 300 лв., а в Турция например е едва 35 лв.  

В сектора все по-чувствително се усеща и липсата на работна ръка, за което основните причини са от една страна обезлюдяването на област Добрич и от друга нежеланието на хората да работят, вероятно за сметка на социалните помощи, които държавата им осигурява. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да помогнем на Дима да оздарвее

Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..

публикувано на 16.12.24 в 17:05

Варненката Люба Чавдарова отпразнува 100-годишен юбилей

100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..

публикувано на 16.12.24 в 16:06

Лесна работа: Нещата дотук

Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..

публикувано на 16.12.24 в 15:14

Творба на шестгодишни близнаци краси новите календари на каварненския храм "Св. вмчк Георги"

За поредна година каварненският храм „Св. вмчк Георги“ изработи превърналите се в традиция художествени календари. Тази година ч естта да краси новото издание е отредена на творбата на шестгодишните близнаци Илиян и Константин Михайлови от 4. група "Светулка" в Детска градина "Радост" в Каварна, с ръководител Геновева Енкова.  По идея на своята..

публикувано на 16.12.24 в 10:24
От

Предупреждават за съмнителна реклама на устройство против депресия и тревожност

Продължава рекламата и предлагането на устройство против състояния на тревожност, въпреки становището на институциите за “съмнителни качества” и решението за забрана на представянето му по заблуждаващ за потребителите начин. За това сигнализира последовател на онлайн платформата “Ние, потребителите”, който изпраща активно видео в социалната мрежа..

публикувано на 16.12.24 в 08:59

WWF: Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За..

публикувано на 16.12.24 в 07:02
„Св. Николай Чудотворец”

И тази Коледа радост от храма за най-бедните

Преди празниците енориите в храмовете „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Коледа на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни.  Ще се събират само дълготрайни продукти като консерви,..

публикувано на 15.12.24 в 10:47