Варна няма стратегия за развитие на културата. През последните години тази сфера от обществения живот девалвира. Равнището на културния живот върви надолу, коментира ситуацията в града литературният критик, писател и изследовател Панко Анчев. Според него провинциалният образ на Варна става все по-видим. А това е много страшно и опасно, продължава Панко Анчев. Той е изненадан, че Варна е толкова духовно обедняла, а културният живот е сведен до няколко фестивала, които почиват на стара слава.
За да се поддържа духа на един град, неговите творци трябва да са пред очите на жителите на този град. А през последните години варненските изчезват, споделя наблюденията си Панко Анчев.
"Или по-точно, те нямат възможност нито да създават своите нови произведения, нито да ги публикуват. Градът изглежда някак едностранчив. Уж има културен живот, уж има афиши, но те са все за гастроли, за участие на външни хора. Това мен много ме тревожи и натъжава."
Един град трябва да развива своята художествена култура. На първо място трябва да излизат творците на града, категоричен е писателят Панко Анчев.
"Варна е голям град. Варна има и художници, и писатели, и музиканти - хора на изкуството, които са много подготвени, талантливи, от различни поколения. Но почти не се появяват. Дори така, може би, най-активни са художниците, но като си направи човек една равносметка - уж има изложби, но ако започне да смята колко от тези изложби са на творци от Варна, вижда, че техният брой не е чак толкова много."
"Варна трябва да живее със своето изкуство. Трябва да има дискусии, срещи, да се говори да се спори, да има ярки събития, които да правят впечатление на всички.Отчайващо е положението с писателите. Писателите, които живеят във Варна, някои от които са на много високо равнище, почти не се появяват, защото не могат да издадат своите книги. Никой не им помага. И това е вече твърде опасно, защото нашата национална култура е от такъв характер, че литературата е най-важна. Когато в един град няма писатели или те нямат възможност да се проявяват, то и равнището на културата пада драстично."
Причината е начинът, по който се ръководи културния живот във Варна. Не можем да възлагаме на общинската администрация да се намесва пряко в духовния живот, коментира Панко Анчев, но тя трябва да създава условията за развитието на културата.
"Трябва да подпомага всячески и финансово, и морално, и материално своите творци, творците на на града, и така да издига неговото равнище.
Творците на Варна са оставени на произвола на съдбата, със съжаление продължава Панко Анчев.
"Не случайно, аз обръщам внимание на това, втора година не се връчва награда "Варна" за литература. Даже миналата година наградата за литература беше присъдена на Държавния архив във Варна. Да видим и фонд "Култура" също - как разпределя парите, колко средства остават за творците, не за самодейците, не за любителите, а за професионалните творци на нашия град. че там работите не вървят, че той не се управлява добре, че тази комисия, която решава кой да бъде удостоен с финансиране на неговия проект, е под всякаква критика. Там очевидно хората не познават културния живот на града, не познават творците, не знаят какво става, не знаят кой кой е.
Варненските творци трябва сами да вземат нещата в свои ръце. Трябва да бъдат по-активни и да влияят на тези, които вземат решенията за създаването на условията, в които да се развиват културата и изкуството във Варна.
"Да излезем от това провинциално състояние и отново да се заговори за Варна не като "град на фестивалите", не като "морска столица", а като град на изкуствата, на високата култура, на истинската култура."
Целият разговор с Панко Анчев можете да чуете в звуковия файл.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..