Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варна - градът на провинциалния "културен" дух

Снимка: Валерия Василева

Варна няма стратегия за развитие на културата. През последните години тази сфера от обществения живот девалвира. Равнището на културния живот върви надолу, коментира ситуацията в града литературният критик, писател и изследовател Панко Анчев. Според него провинциалният образ на Варна става все по-видим. А това е много страшно и опасно, продължава Панко Анчев. Той е изненадан, че Варна е толкова духовно обедняла, а културният живот е сведен до няколко фестивала, които почиват на стара слава.

За да се поддържа духа на един град, неговите творци трябва да са пред очите на жителите на този град. А през последните години варненските изчезват, споделя наблюденията си Панко Анчев.

"Или по-точно, те нямат възможност нито да създават своите нови произведения, нито да ги публикуват. Градът изглежда някак едностранчив. Уж има културен живот, уж има афиши, но те са все за гастроли, за участие на външни хора. Това мен много ме тревожи и натъжава."

Един град трябва да развива своята художествена култура. На първо място трябва да излизат творците на града, категоричен е писателят Панко Анчев.

"Варна е голям град. Варна има и художници, и писатели, и музиканти - хора на изкуството, които са много подготвени, талантливи, от различни поколения. Но почти не се появяват. Дори така, може би, най-активни са художниците, но като си направи човек една равносметка - уж има изложби, но ако започне да смята колко от тези изложби са на творци от Варна, вижда, че техният брой не е чак толкова много."

"Варна трябва да живее със своето изкуство. Трябва да има дискусии, срещи, да се говори да се спори, да има ярки събития, които да правят впечатление на всички.Отчайващо е положението с писателите. Писателите, които живеят във Варна, някои от които са на много високо равнище, почти не се появяват, защото не могат да издадат своите книги. Никой не им помага. И това е вече твърде опасно, защото нашата национална култура е от такъв характер, че литературата е най-важна. Когато в един град няма писатели или те нямат възможност да се проявяват, то и равнището на културата пада драстично."

Причината е начинът, по който се ръководи културния живот във Варна. Не можем да възлагаме на общинската администрация да се намесва пряко в духовния живот, коментира Панко Анчев, но тя трябва да създава условията за развитието на културата.

"Трябва да подпомага всячески и финансово, и морално, и материално своите творци, творците на на града, и така да издига неговото равнище.

Творците на Варна са оставени на произвола на съдбата, със съжаление продължава Панко Анчев.

"Не случайно, аз обръщам внимание на това, втора година не се връчва награда "Варна" за литература. Даже миналата година наградата за литература беше присъдена на Държавния архив във Варна. Да видим и фонд "Култура" също - как разпределя парите, колко средства остават за творците, не за самодейците, не за любителите, а за професионалните творци на нашия град. че там работите не вървят, че той не се управлява добре, че тази комисия, която решава кой да бъде удостоен с финансиране на неговия проект, е под всякаква критика. Там очевидно хората не познават културния живот на града, не познават творците, не знаят какво става, не знаят кой кой е.

Варненските творци трябва сами да вземат нещата в свои ръце. Трябва да бъдат по-активни и да влияят на тези, които вземат решенията за създаването на условията, в които да се развиват културата и изкуството във Варна.

"Да излезем от това провинциално състояние и отново да се заговори за Варна не като "град на фестивалите", не като "морска столица", а като град на изкуствата, на високата култура, на истинската култура."

Целият разговор с Панко Анчев можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

170 детски градини се отказаха от пластмасовите чаши за еднократна употреба

Над 54 милиона пластмасови чаши за еднократна употреба са спестили децата и екипите на  170 детски градини в страната като са се включили в инициативата "Аз избирам чашата за многократна употреба", от 2016 г. до днес. Това съобщи за Радио Варна нейният идеолог  Сабина Максимова.  Т ака на природата са спестени 400 тона въглеродни емисии и над 140..

публикувано на 24.07.24 в 14:00

Възпитаници на две варненски училища спечелиха награди от международни младежки фестивали

Студио „Рошавата гарга“ към ОУ „Черноризец Храбър“ в морската столица получи две отличия на Международния младежки медиен фестивал „Арлекин“, който се проведе във Варна. Учениците и техните ръководители спечелиха специалната награда на името на основателя на фестивала – академик Хачо Бояджиев, за филма „Съдът на децата“. На Международния..

публикувано на 24.07.24 в 12:35

Честваме Св. великомъченица Христина

На 24 юли почитаме Света великомъченица Христина. Тя била родом от град Тир. Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите ѝ и дали името Христина, което било не според тяхното езическо мъдруване, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка,..

публикувано на 24.07.24 в 09:35

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30