За някои прекарването известно време пред компютъра с интересна игра е вид развлечение и възможност за час или два да излезаш от реалността и напрегнатото ежедневие. Но ако човек започне да излиза само за час-два от виртуалната реалност, а през останалото време убива зомбита, стреля, реди пъзели и минава ралзични нива, тук вече е налице зависимостта от видеоигри или т.нар. игромания.
Според психолога проф. Христо Кожухаров, тя може да бъде не по-малко опасна и пагубна за психиката и здравето на човек от останалите зависимости като алкохолизъм, наркомания или хазартна зависимост.
"Докато играе, този човек спира да яде, седи на едно място дълги часове, което може да доведе и до гръбначни изкривавания, занемарява хигиената си, а също така спира да изпълнява и другите си задължения като ученик, работещ или като съпруг", обясни експерта.
Янита е ученичка в 12 клас. Не е почитател на видеоигрите, но се е случвало да играе. Особено по време на ограниченията през пандемията, когато това й е помагало да се откъсне за малко от реалността.
"Тогава обаче поддаваш най-много и идва тънката граница към пристрастяването", коментира тя.
Точно това се случва с нейн приятел, който е зависим от видеоигрите от дълги години. Тя разказва, че момчето се е затворило в себе си и във виртуалния свят и е започнало да пренебрегва близки и приятели заради игрите. Играе предимно вечер, а през останалото време спи.
"Тези хора са активни само във виртуалния свят", каза проф. Кожухаров. Свят, който често е изпълнен с агресия и в който минаваш различни нива и имаш по няколко живота. Според експерта, много често зависимите пренасят игрите и в реалния живот, включително и агресията.
"Често тези хора шофират бързо, скачат от някъде, изпитват границите си и живеят на ръба", обясни проф. Кожухаров. Проблем по думите му е и комуникацията с познати, близки и приятели, която за пристрастения към видеоигри става често ненужна.
Той сравни пристрастеността към видеоигри с деменцията.
"Понякога този човек не е същия, просто това не е човекът, който познаваш", коментира експерта. За разлика от деменцията обаче, при зависимостта от видеоигри има път към справяне с проблема и важна роля тук имат близките.
За да се избегне пристрастяването към игрите, проф. Кожухаров посъветва родителите да не дават на децата си от най-ранна възраст телефони, таблети и компютри за да се занимават, а по-скоро да ги ограничават от екраните.
Анкета сред варненци показа, че всеки втори познава човек с подобен проблем. Младеж, който играе всеки ден по 2-3 часа, разказа за свой приятел, който не излиза от вкъщи с часове и дни, прекарвайки това време в игри.
"И аз имам познат, който "цъка" по цял ден и рядко излиза от вкъщи", обясни друг тийнейджър, който също сподели, че играе около 2 часа на ден.
"Аз не харесвам игрите, но виждам много момчета от моето обкръжение, които играят постоянно", каза млада варненка.
Различни проучвания показват, че мъжете "залитат" повече към видеоигрите от жените, но има и момичета геймъри.
Според проф. Христо Кожухаров не е толкова важно по колко време човек прекарва в игри на ден, а доколко това се отразява на живота му и на хората около него. Все пак, той препоръча да се играе не повече от 8 до 10 часа на седмица.
За щастие, развитието на тази зависимост не става само за миг и колкото по-рано бъде забелязана, толкова по-лесно може да се победи.
Чуйте повече в звуковия файл
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..
2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..