Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба на 13-те поименни безсмъртни българи откриват във Варна

Изложба от портрети на 13-те поименни безсмъртни българи, които богословът Ваклуш Толев посочва, нарисувани от художника Валентин Голешев, представят във Варна. На 28 август 2023 г.  се навършват 30 години от първото публично представяне на идеята  на Толев за определяне на ден, в който да се честват именитите българи, както и да бъде създаден дом за поклонение пред делото и личността им. 13-те поименни безсмъртни българи са: Цар Борис III – Обединителя; Хан Аспарух – Основателя; Княз Борис – Покръстителя; Цар Симеон – Просветителя; Св. Климент Охридски – Азбучника; Св. Иоан Рилски – Покровителя; Св. Патриарх Евтимий – Мистика воин; Отец Паисий – Будителя; Васил Левски – Иконата на българската свобода; Баба Тонка – Майката на безстрашието; Княз Александър Батенберг – Съединителя; Пенчо Славейков – Прозрението на българския гений; Ванче Михайлов – Воина на оскърбените българи.

Годишнината ще бъде отбелязана с тържество и дискусия под наслов „България – Дом и Път“. Събитието е и по повод 100 години от рождението на автора Ваклуш Толев.

 Изложбата портрети е възможно да бъде разгледана в Морско казино във Варна от 27.08.2023 до 09.09.2023 вкл. – входът е свободен.

Варна и идеята „Ден и Дом-светилище на 13 поименни безсмъртни българи“

На 28-ми август 1993 година във Варна, по повод 50 години от кончината на цар Борис ІІІ Обединителя, за първи път Ваклуш Толев оповестява идеята си за изграждане на Дом-светилище и утвърждаване на 28 август за Ден на безсмъртните българи, припомнят организаторите.

В своето слово тогава той казва: „Нека царе и патриарси, мислители и воини, майки раждащи герои – всички да бъдат споменати и един такъв ден да бъде „Ден на безсмъртните българи“... И ония български синове, облечени в своите национални дрехи, от четирите краища на България – да дойде един добруджанец със своето златно жито и да носи една шепа пръст от Добруджа, за да се сложи в гроба на царя; да дойде охридчанинът и той да донесе своята земя; да дойде беломорецът; да дойде тракиецът и всичкото това – събрано в една гробна тайна. Ето това бяха дни на историческа скръб и свято признание. И той ги заслужаваше.“ 

Четири  години по-късно – на 28 август 1997 г., отново в град Варна – за първи път Ваклуш посочва поименно 13-те личности, които да бъдат чествани – изведени, както казва самият той, “от прозрение за предназначението им“. С годините инициативата придобива национален характер, подкрепена от държавни и общински институции.

Създава се и Фондация „Безсмъртни българи“ – да набира средства за изграждането на Дом-светилището на 13-те поименни безсмъртни българи и да работи за утвърждаването на 28 август като Ден на 13-те безсмъртни българи, казват още инициаторите на събитието.

В своето слово през далечната 1993 година Ваклуш Толев се обръща към присъстващите: „Историята не се пише от факти – историята се прави от провиденция, а после са фактите. За съжаление историята ни дори не се писа от факти, а от идеологии. Това е трагедия и вие сте поколение, което беше лишено от идеята за исторически истини. Но както виждате, Слънцето може да бъде затулено от облак, но никога не може да бъде лишено от светлина.”Ваклуш Толев казва: „Дом-светилището трябва да бъде българският социален учебник на приложна отговорност и национална доблест! В този Дом могат да се срещнат гладният за хляб и бедният за идеи. Защото идеята за бъдеще не е само социална – тя е творческа, за да прави историзъм, както всеки от тези 13 осъществи националното си предназначение!“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

обновено на 27.09.24 в 10:56

Режисьорът на филма-победител на "Златна роза": В "Триумф" има много пластове

Голямата награда "Златна роза" на едноименния фестивал на българския игрален филм получи лентата на Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф", с участието на Мария Бакалова и Маргита Гошева. Двете си поделиха наградата за най-добра женска роля, а филмът получи и наградите на публиката, на Съюза на българските филмови дейци, както и отличието за..

публикувано на 27.09.24 в 09:40

Велислава Гечева гостува с "Тихи напасвания" във Варна

Есента влиза във варненската Галерия A&G Art Meeting с „тихите напасвания“ на Велислава Гечева. Впечатлени от нейната дълбока непринудена откровеност, Анна Халамян и Герхард Хорнман я канят за първата ѝ самостоятелна изява в морския град. Изложбата се открива на 25 септември от 18:30 на ул. „Любен Каравелов“ 8. Експозицията е създадена специално за..

публикувано на 24.09.24 в 13:58
Фестивал

МФФ "Море от ритми" постави началото на международен културен обмен между Балчик и Кралство Мароко

За участие в 14-ото издание на международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, който се провежда всяка година по това време в Балчик, организиран от сдружение „За Балчик“ с подкрепата на Общината и спонсори, тук са повече от 1200 изпълнители от 17 области на страната, както и от чужбина – Украйна, Босна и Херцеговина, и с участието на..

публикувано на 21.09.24 в 15:06

Премиера на "Златка - златното момиче" в Кукления театър в Добрич днес

Новият сезон на Държавния куклен театър „Дора Габе“ в Добрич започва с премиера на спектакъла по българската народна приказка „Златка - златното момиче“. Постановката вече е получила първото си одобрение от най-малката публика в предпремиерните си изигравания и успява да прикове вниманието на децата, независимо че продължава малко по-дълго от..

публикувано на 20.09.24 в 10:15
Проф. Ангел Ангелов в  създадената от него патоморфологична лаборатория в Медицински център

Представят книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла" и в Шабла днес

След представянето в Балчик по-рано този месец, днес, 20 септември, от 17,30 часа в читалището на гр. Шабла ще бъде представена книгата на проф. Ангел Ангелов „Крайморска Добруджа – Балчик, Каварна, Шабла – недоразказаното минало“ – книга I. Представянето ще направи проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. Проф...

публикувано на 20.09.24 в 09:47

46-и пехотен Добрички полк представя България на възстановка в Словакия

46-и пехотен Добрички полк ще представи българската военно-историческа реконструкция на международна възстановка в Словакия. На 21 септември в Калинов ще бъде пресъздадено първото сражение за освобождението на Чехословакия от нацистка окупация през Втората световна война. 46-и пехотен Добрички полк е единственият български военно-исторически клуб,..

публикувано на 19.09.24 в 14:26