Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богато културно наследство и много боклуци

2
Снимка: Даниела Стойнова

Постоянно се говори как България е туристическа дестинация. Има море, има планини. Обаче се оказва, че рекламата на туристическия ни продукт се ограничава до морските и планинските курорти. Извън тях, останалата част от страната с нейните културни и исторически ценности буквално тъне в мрак. Е, ние си знаем обектите, обаче за чужденците, които искат нещо по-различно от бетонни курорти, те са напълно непознати. Ако не вярвате, следващото интервю е с немската художничка Бригите Хайнтце. Наскоро тя откри първата си самостоятелна изложба във Варна. Впечатлена е от културното и историческото наследство на страната ни, но винаги има едно голямо „Но”.

Как намирате България?

За мен тя е очарователна. И тук идва едно голямо „но” – понякога се разстройвам, защото боклукът във вашата страна е навсякъде. И другото, което ми прави впечатление е, че на хората тук не им се прави бизнес. Последния път се опитах да си купя вино "Мавруд". Исках да ни го изпратят Германия. Бяхме в три винарни и навсякъде ни отказаха. Мотивът им беше, че не се интересуват да ни продадат и да ни го изпратят. Нямаше какво да напрвая, но се сблъсквам с това нежелание на много места. От друга страна културните ценности на България са толкова впечатляващи. Това ме провокира да искам, да се връщам тук отново и отново. Също така установих, че българите са много дружелюбни.
  
Би ли могла средата тук да окаже влияние на вашето изкуство?
  
Напълно е възможно. През 2015 година участвах на един пленер във Велико Търново. Там работих много и дори издадох каталог с всчик мои работи, които създадох там. И смятам, че това място ми оказа много голямо влиание.
  
Според Вас какво й липсва на България, за да се нареди достойно до другите държави от ЕС?
  
Чувам, че при Вас корупцията е много голяма. Това е нещо, което Ви пречи. Самата аз не съм се сблъсквала с нея, а само споделям какво ми казват хората. От друга страна ще е много хубаво, ако улиците и градските пространства се поддържат. В момента изглеждат като изоставени. Преди дни посетихме със съпруга ми Археологическия музей във Варна. Веднага ми направи впечатление, че в залите и коридорите на музея няма нито една пейка или стол, където да поседнеш и да си починеш, при положение, че отделяш повече от час и нещо, за да разгледаш експонатите. Човек се уморява. Който и музей да съм посетила в други страни, навсякъде има пейки. След като разгледахме експозицията, излазохме навън и видяхме, че навсякъде има боклуци. Не можех да повярвам, че на място като това, има толкова много мръсотия. Как е възможно? Това е едната страна - чистотата е много важна. Другата е, че е необходима много по-голяма реклама на тези културни и исторически обекти. Миналата седмица например посетих Свещари. Написах на приятелите ми, че съм видяла тракийската гробница там. Обясних им, че е прекрасна. А те, с учудване ми отговориха – „Кои са траките? И къде се намира това Свещари?” Имате световно наследство и никой не знае за него.
  
Какви места обичате да посещавате, когато идвате в България?
 
Този път не са толкова много. Бяхме в Балчик, посетихме Свещари. Предишните пъти изкарвахме повече време в София, били сме в Пловдив, ходихме до Рила. Не мога да се сетя за имената на другите места, но направихме обиколка на България и бях наистина впечатлена от невероятните културни ценности. Тогава си зададох въпроса, защо всъщност едва една шепа хора знаят за това богаство...
  
Т.е. България може да се превърне в много добра туристическа дестинация?
  
Напълно. След пленера, на който участвах в България, на който бях със съпруга ми, бях на пленер във Финландия. Съпругът ми отново беше с мен. И тогава той възкликна: "Във Финландия няма нищо! Тук всичко е толкова чисто, а няма какво да се посети, какво да се види". В България е наобратно. Смятам, че страната Ви има голям потенциал да развие турзима си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Битката при Варна“, художник Ян Матейко

Стрелба с лък, рицарски игри и демонстрация на боеве за 580-ата годишнина от Битката при Варна

С тридневен фестивал на открито морската столица ще отбележи 580-ата годишнина от Битката при Варна , водена от полския крал Владислав III Варненчик. Събитието е съвместна инициатива на Република Полша и Община Варна и ще се проведе в дните между 4 и 6 октомври на територия на парк-музея „Владислав Варненчик“. Това стана ясно днес на поредна среща..

публикувано на 21.05.24 в 19:42

Десетки яхти и зрелищни гонки на регатата Varna Channel Cup на 24 май

Варна посреща 24 май с най-красивата ветроходна регата в Черно море, съобщават организаторите. Морската столица ще посрещне „Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост” със зрелищно ветроходно събитие. Десетки яхти ще излязат в акватрорията на варненския залив пред Морската градина за първата състезателна гонка на Varna Channel..

публикувано на 21.05.24 в 19:00

Български стихотворения красят центъра на Варна за 24 май (СНИМКИ)

Центърът на Варна е украсен с пана с известни български стихотворения по случай предстоящия празник на българската просвета и славянската писменост, 24 май.   Произведенията, красящи морската столица, са на знаменити български автори като Елин Пелин, Любен Каравелов и Ран Босилек. Тази година 121 групи с представители на детски..

публикувано на 21.05.24 в 12:05

На Константин ли е кръстено село Константиново?

Село Константиново е разположено на около 15 км от центъра на Варна и на 8 км източно от Белослав. Старото му име е Дерекьой, което буквално означава „село в дере“. Името „Константиново“ му е дадено около 1898 г., когато след опажаряването му от турците се населва отново. Кръстено е на първия заселник дядо Костанда, гагаузин.   Но, Костанда си..

публикувано на 21.05.24 в 10:05

С литургия започна празникът в манастира "Св. св. Константин и Елена" край Варна (СНИМКИ)

В манастира край Варна, посветен на Св. равноапостоли Константин и Елена, вече започна празничната света литургия.  Много хора дойдоха, за да измолят здраве и благословение за себе си и семействата си.  В 12 започва тържеството в едноименния курорт с изпълненията на представителния духов оркестър на..

публикувано на 21.05.24 в 09:27

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник.  Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово".  "Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше".  Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се..

публикувано на 21.05.24 в 08:56
Скалната църква

Резерват Яйлата "пази" Светите Константин и Елена в своята скална църква

Скалната църква се намира в западния дял на резервата Яйлата. Помещава се в пещера с три отделения, последното, от които с отдушник. По стените им са изсечени многобройни кръстове и прабългарски рунически знаци. До иконата на Светите Константин и Елена, може да се види и най-известния български символ - рунически знак "IYI". Използвана е като църква..

публикувано на 21.05.24 в 07:33