Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празник на сливата в сърцето на Добруджа (СНИМКИ)


Много здраве и плодородие си пожелаха повече от 200 души, които се събраха в Деня на отворените врати в сливовите градини в балчишкото село Дропла, с което бе даден празничен старт на кампанията за брането им.  Инициаторът на събитието, земеделският производител Мартин Маринов, е с намерението тази среща да се превърне в ежегоден празник на селото.

Освен песни и танци за душата, домакините бяха подготвили и наслада за небцето. Местните жени представиха техните сладки изкушения от сливи, а шеговити надписи усмихваха присъстващите.





"Идеята се зароди преди 6 години, когато като млад агроном имах нужда от ново предизвикателство, с което да развием стопанството, да направим диверсификация на културите в Добруджа. Сливата се оказа вариант това нещо да се случи и то с отлични вкусови качества", сподели овощарят.

Човек трябва да засади поне едно дърво в живота си, ние изпълнихме тази  цел с 4000, които отглеждаме по европейски стандарти за добри практики. Използваме система за капково напояване поради настъпилите тежки засушливи периоди. С това ние се опитваме да отговорим на този проблем, за да стане това земеделие интензивно - обясни още стопанинът. "Един плод, произведен във вашия район е много по-полезен, отколкото ако се закупи от другия край на света", подчерта производителят ползите.


В Китай сливата символизира дълголетие, красота, чистота, девственост или щастие в брака. Неузрялата слива е символ на ученичеството. В Япония цветът на сливата е символ на пролетта, добродетелност и мъжество, символ на брака и щастието.

В християнството плодът на сливата символизира вярност и независимост, а в източна Азия е любим символ на ранната младост на девойката.

Сливите са едни от първите култивирани плодове от хората. Най-ранните сведения за сливи се появяват през 479 г. пр. Хр. През 65 г.пр.Хр. Помпей Велики пренася сливови дръвчета в Рим, а впоследствие Александър Велики ги разпространява в Средиземноморието. Най-големият производител на сливи в света е Китай. У нас насажденията със сливи са на второ място след черешите, свързваме отглеждането на сини сливи с Кюстендилския, с Троянския край Съществуват над 140 сорта сливи. Те са богати на антиоксиданти, органични киселини, пектин и др.

Община Балчик подкрепи първото издание на празника. Кметът Николай Ангелов поздрави производителите, че споделят с всички задоволството си, че добруджанската земя освен зърно дава и тази прекрасна реколта сред полето.

Между 60 и 80 кг сини сливи ражда едно дръвче, суровината основно се предава за преработка - за сливов мус или за ракия. "Сините сливи ги консумирам основно в течно състояние", разкри мъжката част от празника, а жените - повече сурови.

За първи път правим откриване на кампанията за брането на сливи, тенденцията е да стане всяка година, за да раздвижим обществения живот на хората - сподели кметският наместник Денчо Попов. Освен на зърнопроизводството и сливите, Дропла е и село на дините. При нас е един от най-големите производители  в областта, подчерта Попов. Остава нерешен един от големите проблеми на хората - нарушеното водоподаване - въпрос, който мъчи селата и в съседство - Сенокос, Змеево, Гурково, Тригорци и др.  "Тръбите са над 50-годишни , проблемът няма да се реши, докато не започнем да ги сменяме.  С помощта на Общината в село Змеево асфалтирахме от главния път до центъра на селото, там беше сменена и тръбата с нова" - коментира още Попов, който от 2021 год. е кметски наместник и на село Змеево. Там на 6 септември е празникът на селището, с който отбелязват и 138 години от Съединението на Източна Румелия с Княжество България.

Подробностите чуйте в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се включва в 10-ата годишнина на Лютия тур на България

Състезание по надяждане с люти чушки във Варна ще се проведе на 20 юли пред сградата на Аквариума в Морската градина. Грандиозният финал по надяждане е ч аст от Лютия тур на България.  Желаещите могат  да се запишат онлайн на страницата на chilli-hills.com, в страницата на организаторите във Facebook, на бул. „Княз Борис“ 13, както и по време на..

публикувано на 19.07.24 в 15:50

Експерт: Дублетните форми объркват хората, честа грешка е и неправилната употреба на "й"

Дублетните форми на думите объркват хората. Тези, които коват езиковите норми, въвеждат два начина на изписване за улеснение, а правилата трябва да се знаят. Това мнение изрази експертът по български език и създател на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева, която е и организатор на инициативата "Бъди грамотен" , която ще се проведе за..

публикувано на 19.07.24 в 15:15

Как безопасно да използваме една дробилка за клони

Предпазни мерки и инструкции за експлоатация Преди въвеждането на всяка една дробилка за клони в експлоатация се изисква особено внимание. При неправилна употреба от оператора, машината може да бъде опасна както за него така и за околните. Подхождайте внимателно и предпазливо и винаги обезопасявайте периметъра на работа с обезопасителна лента преди..

публикувано на 19.07.24 в 12:00
Денят Ашуре в Пловдив

Мюсюлманската общност празнува "Ашуре"

Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, който се нарича Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават и първата мюсюлманска общност, с което започва историята на Исляма. Първият месец от Хиджра се нарича Мухареми. Той започва, след..

публикувано на 19.07.24 в 10:00

Владичен: между спокойствието и отгласa на войната

Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова. Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито..

публикувано на 19.07.24 в 08:05

Ръководител на екип доброволци: Без дихателни апарати сме, не можем да сме в сърцевината на пожара

Доброволците, които се включват в овладяването на пожарите във Варна и областта, не разполагат с дихателни апарати. Те не могат да участват в най-голямата сърцевина на пожара, защото не само че са без, но и нямат право да работят с такова оборудване. Това каза за Радио Варна  Стойчо Стойчев, ръководител на екип от щатни доброволци към Община Варна. Той..

публикувано на 18.07.24 в 17:32
Археологически разкопки в Балчик, архив

Ежегодните разкопки в Балчик ще са през септември

За теренни археологически проучвания на късноантичната и ранносредновековна крепост "Хоризонт" и тази година са осигурени средства чрез Министерство на културата, съобщи директорът на Историческия музей в Балчик Радостина Енчева. Както през миналата, така и през тази археологическият сезон ще премине за около двайсет дни през септември. Теренните..

публикувано на 18.07.24 в 13:15