Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрич отбеляза годишнините от Добричката епопея и Крайовския договор

В Добрич днес, 7 септември, тържествено се отбелязват годишнините от две паметни събития – Добричката епопея от 1916 г. и подписването на Крайовския договор през 1940 година. Въпреки че са разделени от 24 години, те са свързани и като по ирония на съдбата са се случили на една и същата дата. 

Добричката епопея започва на 5 септември 1916 година, по времето на Първата световна война и продължава три дни. Командир на българската войска е легендарният генерал Иван Колев, който се изправя срещу обединените войски на Русия, Румъния и Сърбия. Въпреки чувствителното числено превъзходство те не само, че не биват допуснати да превземат Добрич, но и са принудени позорно да напуснат позициите си и да се спасяват. В тази битка за първи път в най-новата ни история България се изправя на бойното поле срещу Русия и й нанася сериозно поражение. Решителните сражения се случват на 7 септември 1916 г. На същата дата, но 24 години по-късно, през 1940-та се подписва Крайовския договор, който връща в пределите на България Южна Добруджа. Този акт е резултат, както от победите на българската армия, така и на дългогодишната битка на родната дипломация и разбира се, не без благословията на Великите сили. Но както се случва в живота, така и тук радостта върви ръка за ръка с мъката, защото нашите сънародници, населяващи Северна Добруджа, са принудени да напуснат родните си домове и с каруци, животни, деца и покъщнина да се преместят във вече освободените територии на юг. На снимките от посрещането на нашите войски след подписването на Крайовския договор виждаме усмихнатите лица на добруджанци, килима от цветя и радостта им. Два месеца по-късно се повяват други снимки, на които се виждат едни много тъжни лица – на северните добруджанци, които са близо 70 000 души, а преместването им продължава два месеца по време на тежката зима.  

Глава пред подвига на загиналите над 1 000 войници в Добричката епопея днес сведоха общественици, политици и граждани. Бойните действия започват на 1 септември и продължават над 4 месеца, разказва Цветан Сашев от Регионалния исторически музей в Добрич. 




Всяка година на Военните гробища и паметника на ген. Иван Колев присъства и потомъкът на един от воините от Добричката епопея генерал-майор Явор Матеев.  

Датата 7 септември е символ на Добрич, тя показва, че един български генерал успява да отблъсне всички, които искат да сложат ръка върху нашата земя, посочи кметът на Община Добрич Йордан Йорданов.  

За Добричката епопея и нейната героичност дълги години почти не се говореше, въпреки че днес много историци я нареждат до Шипченските боеве по време на Руско-турската война. Днес, опитвайки се да поизтупаме от праха на забвението тази част от историята си, тя става все по-популярна и то не само за добруджанци. За това свидетелстват и наименованията, които носят редица населени места – Врачанци, Козлодуйци, Приморци, Ловченци, Генерал Тошево, Фелдфебел Дянково, Поручик Гешаново и др. Един от булевардите в Добрич носи името „Добричка епопея“, а преди години генерал Иван Колев получи признанието на българите с построяването на негов паметник и мемориални плочи с имената на загиналите в боевете отново в Добрич. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Васильовден или Сурваки

На 1 януари Православната църква почита паметта на Свети Василий Велики, а денят е известен като Васильовден или Сурваки. Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия..

публикувано на 01.01.25 в 06:51

Хиляди варненци посрещнаха новата година на площада (СНИМКИ)

Хиляди варненци посрещнаха новата 2025 година на площад "Независимост".  Програмата започна в 22.00 часа, а на уникалната 3D LED сцена излязаха редица известни български изпълнители, включително и легендарните EAST 17.  Кметът Благомир Коцев приветсва присъстващите с настъпването на новата година, след което дойде момента и за празничната заря,..

публикувано на 01.01.25 в 06:17

Честита Нова Година!

Честита Нова година, уважаеми слушатели и читатели на Радио Варна! Бъдете много здрави и щастливи и нека новата 2025-а ви донесе късмет, който да ви помогне да получите всичко, което искате и за което мечтаете! Да си пожелаем само добри новини и с радостни моменти да отброяваме дните от календара. Обичайте се, бъдете търпеливи и вярвайте, че..

публикувано на 01.01.25 в 00:00

През 2025 г. две пълни лунни и две частични слънчеви затъмнения

Две пълни лунни затъмнения ни очакват през 2025 г., каза за БТА директорът на Народната астрономическа обсерватория с планетариум във Варна Свежина Димитрова. При това явление спътникът на Земята преминава изцяло през тъмната сянка на нашата планета или през нейната полусянка. Тогава Луната постепенно потъмнява и придобива ръждив или кървавочервен цвят...

публикувано на 31.12.24 в 15:46

Най-четеното през 2024 г. в сайта на Радио Варна

Изпращаме поредна година, в която извънредните парламентарни избори докараха два пъти нови депутати, като колекция прет - а - порте сезон "пролет - есен". Новите и новите стари избраници от юбилейния парламент успяха да дефилират в кулоарите на НС и да се включат в традиционната обща снимка за спомен. 50-ия парламент някои от народни представители..

публикувано на 31.12.24 в 10:30

Каква година изпращат варненци и какви промени искат?

Сложна, обикновена, щастлива и успешна – такава година ще изпратят част от варненци, които са останали да посрещнат Новата 2025-а година в града и у дома. Пожелават си преди всичко здраве, много успехи, любов, щастие и повече късмет. Всяка година има хубави и трудни моменти, но така е в живота – едни се раждат, други си отиват и..

публикувано на 31.12.24 в 08:30
Балчик

Календарът на Балчик - запомнящо се събитие и нещо повече от дати

В края на годината бе представен календарът на Община Балчик за 2025 г. Цялостното му оформление бе осъществено от Исторически музей – Балчик. В календара, който ще стигне до приятели и институции у нас и в чужбина, чрез 75 снимки, картини и гравюри е проследена историята на града от Кримската война до 1945 г. Някои от изображенията се публикуват..

публикувано на 31.12.24 в 08:00