Обявяването на имейл за подаване на сигнали за липсващи лекарства до народните предствители от Комисията по здравеопазване към Народното събрание, е много добро решение, коментира за Радио Варна магистър фармацевтът Рада Пехливанова. Тя обаче е скептична, че всички народни представители от комисията ще четат сигналите и ще реагират своевременно, както обяви в социалните мрежи още председателят на здравната комисия проф. Костадин Ангелов.
Проблемът с липсващите лекарства у нас не е от вчера. Миналия месец фармацевти алармираха за липсващи близо 400 лекарства, голяма част от тях животоспасяващи. Същото е положението и към днешна дата, коментира Рада Пехливанова. Хората най-често ходят до Турция и Гърция,за да си купят необходимите лекарства, каза тя. Пехливанова посочи, че много от нашите дистрибутори си правят добре заявките – знаят какво количество е необходимо, но от тези 100% заявки, които искат, получават 1/3 от това, което са заявили. И може би там се къса връзката между това, което искат пациентите и това, което получават, коментира магистър фармацевтът.
В момента фармецвтите в страната звънят по аптеки в страната, за да търсят лекарства за пациентите и да ги информират къде могат да намерят нужното им животоспасяващо лекарство, въпреки, че са конкуренти, каза още Рада Пехливанова.
Тя е категорична, че трябва да се наблегне на това продуктите, които са животоспасяващи за българските пациенти, да не се изнасят, след като се знае какво количество от тях е необходимо за нуждите в България.
В парламентарната здравна комисия могат да се подават сигнали за липсващи лекарства. За целта е създаден специално имейл адрес, съобщи председателят на комисията Костадин Ангелов. Във Фейсбук профила си Ангелов увери, че народните представители ще четат всеки сигнал и ще реагират така, че тези, които се нуждаят от дадено лекарство да го получат. Призив да подават сигнали за липсващи медикаменти е отправен и към собствениците на аптеки и работещите в тях. Имейлът е 49ns_lekarstva@parliament.bg
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..