Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Лицата на есента

Снимка: БГНЕС

Последният септемврийски понеделник и добрата стара есен е тук. Прекрасни моменти! Учебната година започна, всички се завърнаха от почивки, ваканции и радостни летни събития. По улиците на града се излива енергичен, пъстроцветен, шумен и ярък поток от деца. Когато бързаш нанякъде, е малко напрягащо да се провираш между веселите викове и резките движения на това щастливо множество, но само когато бързаш. Иначе неустоимата радост на тези устремени групички от чиста енергия и очакване те заразява за секунди, завладява те и те привлича към всеобщото настроение.

Всъщност есента има две измерения. Онова – природното, възпявано от поети и музиканти и запечатано в картини: топлата, тиха, красива, унесена в мисли и образи, жълто-оранжево-червена есен, по чието лице понякога нежно се стичат дъждовни капки, а друг път слънчеви зайчета закачливо се гонят по короните на дърветата й.

И другото – човешкото лице. Илюминация от цветове и енергия с шумния смях на учениците, с веселото им надвикване по улиците, с колоните от паркирани пред училищния двор автомобили на родители, с есенните ни бележници, изписани със задачи, които все не смогваме да изпълним... И с всички хубави и не толкова хубави страни на това, че градът отново прелива и то не от лежерни туристи, а от стегнати като струни, много бързащи и много на брой хора.

В това второ измерение на есента естествено присъстват и политическите състезатели. Обикновено добре отпочинали през ваканцията, запретнали ръкави и готови за поредните си подвизи пред добрата и всеопрощаваща аудитория, наречена електорат. Тук отварям кратка скоба, защото размисли, свързани с избори, политики и други подобни есенни менюта в нашата общонародна „скара, бира“ май не подхождат много на едно лирическо отклонение, но все пак ще си позволя да го кажа...

И за кой ли път ще се замерват с думи от екрана, или откъдето там намерят за правилно. С красиви и не толкова красиви думи; с думи, значещи нещо или просто празни и надути като ярки балони на събитие... Но най-важното: ние отново ще бъдем готови да се хващаме за косите, да се дразним и дори да се караме с приятели на тема: „Кандидати, изказвания, идеи... може би“... И отново, както почти всеки път, увлечени в глазурата на тортата, ще пропускаме да проверим какви са блатовете, кремът..., какво е съдържанието.

Защото основният въпрос е как искаме да живеем и какво да направим, за да се случва желаното. А не всички дребни, занимателни, но тотално нерелевантни към същността на нещата въпроси, с които отново и отново убиваме житейско време и отбягваме смисъла.

Така. Затварям скобата и продължавам с лирическото отклонение, в което на всяко ново начало е даден старт: училище, политически сезон, следващо стъпало в кариерното развитие, нов бележник, ситно изписан с поредните задачи за деня, за седмицата, за есента и нататък...

В края на септември вечерите захладняха, а залезите станаха по-срамежливи. Слънцето предпочита по-рано да се сгуши зад хоризонта и да сънува своите слънчеви сънища. Ако се загубиш сред малките улички, от дворчетата те грабва старото есенно ухание на домашна лютеница и сладко от смокини. Облаче апетитни аромати те прегръща и тръгва с теб за настроение, съпровожда те през следващите няколко пресечки като детски спомен, като загатнати образи на места, неща и хора, скътани дълбоко в мисления албум на душата.

Есента е прекрасна. Като живота.

Лесна работа е да оценяваме шанса, че сме тук и сега; шанса да преживяваме всичко, с което ни дарява този прекрасен живот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45