Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Астрофотографска изложба разкрива тайните на „дълбокото небе“


Астрофотографска изложба „Из тайните на космоса“ представя Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ в Арт салона на Радио Варна. Снимките са на Тихомир Тодоров и Никола Антонов – астрофотографи заснели и изучаващи гигантски мъглявини, далечни галактики и звездни купове, скрити за човешкия поглед, но допринасящи за разбиране за процесите във Вселената. Любители-астрономи са променили генерално представи за Вселената, в последните десетилетия, с данните които са събрали с научна цел. Това отбеляза астрофотографът Никола Антонов в интервю за Радио Варна. По време на откриването на изложбата, Никола Антонов сподели с посетителите подробности относно процеса на заснемане на обекти от “дълбокото небе” и ще представи конкретните фотографии, които ще бъдат изложени. Изложбата може да бъде разгледана до 13.10., всеки делничен ден от 14 до 18 часа.

Събитието продължава инициативата за представяне на творби на български астрофотографи започнала през май 2022 г. в София. То се реализира със съдействието на Община Варна. За своите студенти ВСУ “Черноризец Храбър” предстои да направи и школи по астрономия и астрофизика.

“Дълбокото небе”

Представените от Тихомир Тодоров и Никола Антонов фотографии поставят акцент върху тайните на „дълбокото небе“. Дълбоко небе в астрофотографията се наричат обектите, които се намират извън слънчевата система. Те са на разстояние от хиляди до милиони и дори милиарди светлинни години разстояние от нас. Едни от най-впечатляващите структури на дълбокото небе са мъглявините. Това са гигантски газово-прахови комплекси, облаци с размери от десетки до стотици светлинни години в диаметър, съдържащи основно водород, хелий, кислород, сяра и други по-тежки елементи. Тези облаци се превръщат много често в родилни отделения на нови звезди и планетни системи, подобни на нашата Слънчева система. Нашата звезда, Слънцето, също е родена от такъв гигантски облак. Различните газове в космоса светят с различна светлина, когато попаднат в телескопите и чувствителните фотосензори на астрофотографските камери. Другите интересни обекти на дълбокото небе са галактиките, далечните мегаструктури, градове от милиарди звезди, космически газ и прах, които винаги са ни впечатлявали с неповторимите си форми – спираловидни, лещовидни, елиптични и неправилни, често увлечени в гравитационен танц с други свои спътници в необятната вселена, в сърцата на които обикновено туптят свръхмасивни черни дупки. Този далечен свят става достъпен чрез астрофотографската изложба „Из тайните на космоса“.

Тихомир Тодоров е роден през 1968 г. в Ботевград. Работи като компютърен специалист. Занимава се с фотография, а от 2015 и с астрофотография. Никола Антонов е роден през 1976 г. в София. Астрономията му е страст и хоби от детска възраст. Работи като ИТ мениджър в средно голяма българска компания, а в свободното си време преподава музика и се занимава с астрономия и астрофотография. Членува в Американската асоциация на наблюдателите на променливи звезди и Института по съвременни физически изследвания (ИСФИ).

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Радио Варна става част от новия художествен градски тур "За Варна с поезия и изкуство"

Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..

публикувано на 21.02.25 в 16:05

Благотворителен концерт в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева от хорова формация "Лира"

Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..

публикувано на 21.02.25 в 15:21

Премиера на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ във Варна

На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..

публикувано на 21.02.25 в 15:00

С конференция във Варна отбелязват Международния ден на екскурзовода

С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 20.02.25 в 18:00

София филм фест започва през март във Варна

С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на  Светослав Овчаров  е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март.  Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..

публикувано на 20.02.25 в 12:52
Тео Елмазов - Муа у тупан, 1992

Отменят спектакъла "МУА У ТУПАН"

Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър.  Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..

публикувано на 19.02.25 в 16:58

Музеят на Възраждането с образователно събитие за Васил Левски днес и утре

"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г.   Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас,  като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..

публикувано на 18.02.25 в 11:55