Книгата на Александър Минчев "Одесос през Късната античност IV - VII в." беше представена в двора на Археологическия музей във Варна. Това е третата поредица, написана от археолога, за старото селище.
Изданието е резултат от над 50-годишната дейност на автора като археолог във Варна и Варненска област, а така също и на неговите предшественици от края на 19. и 20. в., и на съвременните му колеги. Тя е разделена условно на две части, които са тясно свързани. В първата: „Одесос под знака на Късната империя и в светлината на кръста“ са проследени накратко историческите събития от управлението на император Диоклециан (в началото на 4. в.) до Ираклий (първите десетилетия на 7. в.). Тогава този император е принуден да изостави обезлюдените вече земи между р. Дунав и Стара планина, изтегля границата на империята по билото на планината и животът тук престава до идването на славяните и прабългарите. Разгледани са политическите, административни, религиозни и военни действията на всички владетели през този период, като особено внимание е обърнато на Балканите. В тези рамки е изтъкнато мястото на Одесос в тези събития, въз основа на наличните антични исторически сведения, на археологически и епиграфски данни.
Втората част има 7 глави. Те разкриват различни аспекти от развитието на града и неговото население през тези около 300 години, като се разглеждат всички основни теми, свързани с живота в него през този период. Те включват: „Територия, административно устройство и обществен живот; Градоустройство, отбранителна система и архитектура; Некрополи, гробни съоръжения и надгробни паметници; Население и език; Религия; Търговия и занаяти; Изкуство и култура.“ Посочени са както общите тенденции в Късната Римска империя (по-късно – Ранна Византия), които намират пряко отражение в Одесос, така и някои характерни особености, свързани с неговото местоположение, икономически и културни традиции. Изтъкнато е голямото значение на града като средище за разпространението на християнската религия в региона и издигането му като център на Епископия, а по-късно и на Архиепископия. Тя е обхващала значителна част от днешна Северна България и цяла Добруджа.
Библиографията на използваните от автора разнообразни публикации обхваща над 200 заглавия - книги и статии на български и чужди езици. Книгата е богато илюстрирана със снимки на археологически паметници, планове и карти и има обширно резюме на английски език. Тя ще задоволи както специалисти – археолози и историци, така и всички любители на античната култура в България.
Подробностите чуйте в разговора на Светлана Вълкова с Александър Минчев:До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..
През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..