Птиците в земеделските земи намаляват с най-значими темпове. Това показват данните събрани от Българското дружество за защита на птиците. Те са оценили състоянието на 78 широкоразпространени видове за периода 2005–2023 година. От тях 26% са с намаляващи популации, 23% – с нарастващи, а тези със стабилна категорията на тенденцията са 22%. Останалите 29% от видовете са с неопределена тенденция.
Данните сочат следното - от 2005 година досега има спад с 42% на птиците в земеделските земи. Това са допълнителни 5% спрямо предходната година. Йордан Христов от Българското дружество за защита на птиците обяснява, че причините са комплексни, но най-вече продължаващата интензификация на земеделието.
Най-вече интензивното ползване на химикали, окрупняването на земите, премахване на храсти и синори, посочи той.
Всичко това са фактори, които влияят негативно върху видовете птици. И то не само на тези, които са обитатели на земеделски земи, но и на живеещите в периферията на този тип местообитания. Йордан Христов уточни, че при намаляващите видове най-сериозно е положението с пъдпъдъкът – 77% спад в сравнение с 2005 година:
Сред видовете, които се увеличават e фазанът с над 190%, а над 200 на сто е при голямото белогушо коприварче. Със стабилна категория на тенденция са славеят, сойката, свраката, косът и обикновената чинка. От Българското дружество за защита на птиците посочват, че оценката им се базира на почти 280 наблюдавани места в цялата страна. Те са посетени от стотици доброволци през поне три години в периода на проучването.
Чуйте повече в репортажа на Александър Йорданов:Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..