Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интерактивна карта представя кулинарното и диалектно богатство на България

От Института по български език към БАН разработват и кулинарен диалектен речник

Чували ли сте за спържа, рязана чорба или мускички? Това са традиционни български ястия от различни краища на страната, които са част от нашето многообразно кулинарно и диалектно богатство. То е събрано в специална Интерактивна карта на българската езикова територия, разработена от екип от учени от Българската академия на науките.

Картата представя кулинарното и диалектово многообразие на нашата страна, каза за Радио Варна проф. Ана Кочева, която е ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН.

Проф. д-р Ана Кочева, ръководител на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН

На началната страница се появява огромна карта на България, като върху всеки изследван регион има иконка под формата на гърненце. Щом кликнем върху него се отварят традиционни ястия за региона с аудио и видео рецепти, като може да се слуша и диалекта.

Всеки изследван регион е маркиран с гърне. Когато кликнем на него се отваря страница с рецепти от региона, аудио и видеоклипове и информация за диалекта

Екипът на БАН е обиколил над 70 български региона, които са включени в интерактивната карта. Според проф. Кочева обаче българската езикова територия се простира и извън българските граници. Тя поясни, че хората могат да изпращат различни видео и аудио рецепти от своя район, с което картата да бъде допълнена. Проф. Кочева и екипът й вече работят по създаването и на Български кулинарен диалектен речник, който се очаква да бъде издаден до една година. Той ще представлява нещо като езиков и кулинарен справочник.

Повече за интерактивната карта и кулинарния диалектен речник чуйте в звуковия файл. 




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 27.09.24 в 14:06

Фотографска изложба представя кварталите и хората на Варна

Груповата фотографска изложба „НА ФОКУС – Градска среда: кварталите и хората на Варна“ се открива днес  в пространството за култура и обучение „Аморфа“ (на ул. „Драган Цанков“ №10 до Адвокатската градинка във Варна). Събитието е с вход свободен и ще остане отворено за посетители до 4 октомври.  Десет млади фотографи представят свои серии,..

публикувано на 27.09.24 в 12:17

Семейният празник "Варна играе" - тази събота в Морската градина

За седми пореден път във Варна ще се проведе  семейният празник „ВАРНА ИГРАЕ“.  Събитието ще бъде от 10.30 до 15 часа в района на Морско казино и сцена "Раковина" в Морската градина и е напълно безплатно, подчертават организаторите.  Тази година освен ретро игрите - фунийки, лагерни колички, прашки, топки и въжета, семеен волейбол, налъми, дървени..

публикувано на 27.09.24 в 10:35

Правописна грешка дава сегашното име на Google

На днешната дата рожден ден отбелязва най-известната търсачка в света Google. Нейни основатели са Сергей Брин и Лари Пейдж. Любопитно е, че името Google идва в резултат на правописна грешка. Създателите му са искали да регистрират компанията под името googol, което е означението на числото 1 със сто нули отзад, но го изписват погрешно. По каква..

публикувано на 27.09.24 в 06:47

Експерт: Университетите трябва да търсят връзката между иновации, предприемачество и дигитална трансформация

Връзката между дигиталната трансформация, предприемачеството и бизнес иновациите у нас не е достатъчно ефективна и често дори е противоречива. Затова университетите трябва да станат мотор на този процес. Това коментира във Варна  проф. д-р Веселина Димитрова - ръководител на катедра „Международни икономически отношения“ в Икономическия университет ,..

публикувано на 26.09.24 в 16:45

„Чудобой City 2024“ ще се проведе тази събота край Варна (програма)

Тази събота край Варна ще се проведе третото издание на „ЧудобойCity 2024” - отборно състезание за любители на изживяванията сред природата. В него са включени шест спортни дисциплини, творчески и интелектуални задачи - колоездене, етап с логическа задача, ориентиране, гребане с каяк, стрелба с лък и катерене. Отборите се състоят от двама души,..

публикувано на 26.09.24 в 14:37

Под 1% от изследвания пчелен мед е с наличие на забранени лекарства

Мнозина наричат пчелния мед натурален антибиотик от природата, за който знаем, че е изключително полезен за здравето. За да е така обаче, медът трябва да е истински, качествен и по възможност да не съдържа той самия някакви антибиотици или други лекарствени препарати. Уви. Случва се контролните органи в лицето на Българската агенция по..

публикувано на 26.09.24 в 10:24