С годините Странджа става все по-достъпна за туристи. Благодарение на усилията на шепа доброволци, които почистват пътеки, маркират и поддържат маршрути, събират информация за населените места и забележителностите. Сама по себе си Странджа е интересна планина – намира се в гранична зона, което я запазва от урбанизация, от едната страна е Черно море, първенецът й е в Турция. За първи път информацията, както за забележителностите, а те не са никак малко, така и за туристическите пешеходни и вело маршрути е събрана в туристически пътеводител.
Първата част на туристическия пътеводител за Странджа е вече наличен. Втората се очаква най-вероятно в началото на следващата година, информира неговият съставител Димо Колев от туристическо дружество Насам-Натам, А идеята се е появила случайно.
"След като хванахме с нелеката задача да правим, да оправим и да създадем нови маршрути в Странджа, цяла мрежа от маршрути, в случаен разговор с познати стана въпрос защо да не направя пътеводител. Пък що пък да не взема да направя. И така се получи."
С годините създадените, подновените и маркираните маршрути достигат 700 километра. Но пътеводителят не е само туристическа карта.
"Има по няколко думи за самите населени места. Кога е създадено, какво има около него, какво може да се види и да се посети. Описани са абсолютно всички забележителности. Основно това са църкви, параклиси, долмени и т.н. След това са описани маршрутите така, както сме ги изградили."
С информация за време и разстояния, цвета на маркировката, през какви местности се минава.
"Има интересни снимки. Тук-там по някоя легенда и предание. И също така има картни листи с визуализация на маршрутите."
"Основно маршрутите свързват две населени места. И в единия и в другия вариант са описани, защото четенето на обратно е много трудно. Убедил съм се в това с предишния пътеводител за Стара планина, който бях направил.
В една от най-ниските планини в България хижи няма. За това туристическите маршрути свързват населените места, където са и местата за подслон.
Повече чуйте от репортажа в звуковия файл.
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..