Европейската асоциация за радон (ERA) отбелязва 7 ноември като „Европейски ден на радон“. Целта е да се повиши осведомеността за радон на населението на всички европейски страни, за вредното въздействие на високите нива на радон, начините за провеждане на измервания на обемна активност на радон (ОАР) и прилагане на мерки за редуциране на ОАР.
Радонът е естествен радиоактивен газ, който се образува непрекъснато, може да се придвижва в почвата на големи разстояния и чрез въздуха прониква в жилищата. Вдишването на въздух, съдържащ високи нива на радон за дълъг период от време може да повиши риска от развитие на рак на белите дробове. Проблемът в населените места е, че концентрацията на радон е по-висока в сградите, отколкото на открито и го има както в стари, така и в нови жилища.Прониква в домовете ни независимо дали те са построени върху бетонен постамент или директно върху почвата.
През 2013 – 2017 година РЗИ-Варна прави проучване за нивото на радон във Варна и областта, част от Националното проучване за намаляване концентрацията на радон в жилищни сгради. Поставени са детектори в близо 100 частни домове, каза за Радио Варна Бистра Манушева,началник отдел Радиационен контрол към Регионалната здравна инспекция и медицински физик експерт.
„Бих искала да успокоя всички граждани на град Варна и на областта, че концентрацията на радон е ниска и е съизмерима с референтните нива, които са регламентирани в наредбата за радиационна защита.“
Всеки от нас може да измери нивото на радон в дома си, ако има желание, каза още Бистра Манушева. Това става чрез заявка в РЗИ откъдето осигуряват безплатни детектори, които измерват концентрацията на радон. Измерването продължава или 48 часа или от 3 месеца до 1 година, след което експерти отчитат резултатите.
Намаляването на концентрацията на радон в сградата е проблем, който може да бъде решен лесно, евтино и без специални изисквания, увери Манушева. Радонът може да бъде изведен от сградата по три начина – чрез радоно непропусклив слой в основата на сградата, т.нар. запечатване, чрез изграждане на пасивна вентилационна система или чрез изграждане на активна вентилационна система.
Следващата година РЗИ планира изследване на нивата на радон в училища във Варна. Последното проучване е съвпаднало с ковид-пандемията, когато училищата бяха затворени, не се извършваше проветряване и поставените детектори са отчели превишени стойности на радон, каза още Манушева.
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..