„Развиване на Регионален исторически музей - Варна като мултифункционално обществено пространство за наука, изкуство, култура и общуване“ е проект, насочен към превръщането на музея в многофункционално пространство с интелигентни преживявания за неговите посетители. Финансирането е по европейската програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“. Деница Йорданова, ръководител на проекта с подробностите:
„Този проект е изключително важен за музея ни, защото развива в няколко направления. Като основното от тях е насочено към посетителите и гостите на Регионален исторически музей – Варна. Обновяваме изцяло определени експозиционни пространства в най-голяматани сграда. Създадохме нови кътове за отдих, за да могат посетителите да съпреживяват експозициите и да вземат най-ценното от своята визита в музея. Освен това сме се погрижили чисто практически за техния комфорт. Създадохме нови пространства за съхранение. Също така в рамките на този проект ще бъде създадена изцяло нова експозиция – „Нумизматика“.
По проекта е изготвен и предприемачески план за развитието на РИМ-Варна от екип от научни изследователи от ИУ-Варна. Повече за него от доцент Генка Рафаилова.
„Планът е за развитието на музея през следващите десет години и той трябва да позволи на музея да използва това, което е създадено по проекта, да се мултиплицира и да му помогне действително, да се превърне в един двигател на местното социално-икономическо развитие.“
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..