За съжаление се оказа, че този начин на живот, който е свикнал да живее българинът по време на комунистическите управление, много трудно се променя. Демокрацията е отговорност на личността. Личността трябва да следи законите и да ги спазва, а не да чака държавата да се грижи за него, както е в момента в България. Това каза вторият кмет на Варна след демократичните промени Христо Кирчев.
По думите му у нас витае нагласата, че държавата ни е длъжна и е виновна за всичко. Искаме да имаме малки данъци, но същевременно всичко да е оправено от държавата, посочи Кирчев. По думите му страната ни се е превърнала в оазис за чужденците, а за българина с добри доходи е много приятна държава за живеене.
На въпрос какво кара българина да се чувства нещастен, Кирчев очерта какъв е генезисът на проблема.
Българинът се чувства нещастен, защото не вижда осъществяване на мечтите си. В България се създаде един руски олигархичен модел на управление и българите не са оптимисти, че той може да бъде променен. Бившите комунисти - прослойката, която управляваше, станаха първи капиталисти. Те възпитаха децата си да поемат техния бизнес, а новородените българчета ще служат на червената аристокрация, обясни Кирчев. Той направи уточнение, че те вече не са комунисти, но по думите му са "мафия, която се поддържа, докато се скарат помежду си".
Бизнесът се интересува от своите ползи и интереси. В него няма политика - това е принципът на демокрацията, подчерта Кирчев. Според него единственото спасение е да си много добър специалист. Един добър лекар винаги е търсен и печели добре, допълни той.
Каква е България днес, 34 години по-късно?
Тя е едно сравнително добро място за живеене, отговори Христо Кирчев. По думите му, българинът не може да разбере това и трябва да си даде "малко зор, за да си оправи държавата". Цял ден стоят пред блока, допълни Кирчев, и никой не вдига и една хартийка. Чака... Чака кметът да дойде и да му изчисти, а има неща, които зависят от нас, възмущава се той.
Цялото интервю с Христо Кирчев чуйте в звуковия файл:
Ден по-рано в Германия е съборена Берлинската стена.
Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..
2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени - общо 263 бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...
Любители на моржуването могат да поплуват в студеното море във Варна на 1 януари. Новогодишно дихателно плувно утро ще се проведе за пореден път в първия ден от новата година. В предишни години в проявата са се включвали десетки, а в зимните морски води за здраве са се хвърляли по 40 човека от различни възрасти. Организатор на инициативата е Емил Златев -..
Календар с варненски пожарникари събира средства за кампанията "С обич за децата в памет на бащите герои" на Синдикалната федерация на служителите на МВР. Снимките от 12-те месеца в годината показват огнеборците в работна среда, а в първия месец от новата година ще видим Христо Христов. Той е роден на 4 януари и затова избира да бъде точно..
Интервю с Ravn (1349) 1349 е годината, в която Черната смърт пресича границите на Норвегия, унищожавайки 2/3 от населението, слагайки край на Златния век в страната. През 1997 година банда младежи, несъгласни с посоката на развитие на блек метъла, поставят началото на 1349. През 2024 групата издава албума „The Wolf & the King“. Основната причина..
Приятелството на две жени, запознали се преди много години в ролите си на учител и ученик, се превръща в литература, в любов и в кауза. Първата стихосбирка на преподавателя по Български език и литература в Добрич Атанаска Георгиева се появи в края на лятото тази година и носи заглавието „Не може да е късно за любов“. Уверена, че именно любовта е..
Художникът Станислав Станчев-Бебето заедно със своята дъщеря арх.Татяна Станчева са се захванали с предизвикателна и за двамата творческа работа – възстановяване на стари къщи. Работили са в цялата страна, но най-много са завършените им проекти в родопски села. Имам афинитет към дървото и специално към стари дъбови дъски,..