Варварските цигулки или VIOLONS BARBARES се завръщат във Варна на 15 ноември, за да представят новия си албум "Monstres et Créatures Fantastiques" / "Чудовища и фантастични същества".
В четвъртия проект на етно групата Димитър Гугов (България) - гъдулка, глас, Енхжаргал Дандарваанчиг (Монголия) - конеглава цигулка, монголско гърлено пеене, глас и Фабиен Гюйо (Франция) - перкусии, глас се вдъхновяват от митичните същества в културата на трите страни, от които са музикантите.
"Всички неща, които са в албума, са нови. Всички неща, които са в албума, са нови композиции, няма фолклорни мелодии. Но една част от тях могт да звучат като фолклор. Целта ни беше с този албум да сплашим всички. Всяка една песен е вдъхновена от едно създание. Целта ни беше не да го оставим в миналото, а да помислим как това създание ще съществува в наши дни, дали все още е тук и къде му е мястото сега."
Някои неща са все още тук, а и има съвременни злодеи, продължава Димитър Гугов, с когото се чухме дни преди концерта на VIOLONS BARBARES. С "Monstres et Créatures Fantastiques" / "Чудовища и фантастични същества" етно групата поставя въпроса кои са съвременните чудовища.
"За първи път правим тематичен албум. Тази тематика за чудовища и свръх естествени създания е много вдъхновяваща. В българския фолкрол има много. Но като говоря за фолклор, говоря за нещо старо, а не за фолклорната музика. Рових се да намеря песни, в които се говори за дракони, за караконджули, за таласъми, за вампири и се оказа, че има съвсем малко."
В новия албум VIOLONS BARBARES пеят на пет езика. Представете си - английски, немски или френски и гъдулка.
"Опитваме се да махнем всичко комплицирано, което съществува около нашите фолклорни инструменти. Не искахме да звучим като някоя фюжън група, в която се срещат различни елементи и си стоят такива, каквито са. И идеята ни е, с тези инструменти, които не свирят заедно да направим музика, която звучи. Въпрос е на търсене на нови звукови извличания. Много бързо стана ясно, че моят инструмент, който е солов, трябва да свири като акомпаниращ."
Целия разговор с Димитър Гугов от VIOLONS BARBARES чуйте в звуковия файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..