Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фермерският пазар във Варна се обяви против забраната за продажба на животински продукти на открито

Снимка: Ани Петрова

Забранява се продажбата на мед, млечни и месни продукти на фермерските пазари в страната. Това гласи заповед от 9 ноември 2023 г. на Българската агенция по безопасност на храните. В отговор на това решение организатори на фермерски пазари и изложения от различни места в страната, сред които и Фермерския пазар във Варна, изразиха своята позиция в отворено писмо, адресирано до отговорните институции и медиите. В него те настояват за спешно изменение на заповедта на директора на БАБХ, за да бъдат защитени и представени интересите на малките производители в страната. 

Нашият пазар е най-проверяваният обект във Варна и изведнъж излиза тази забрана. Птичият грип няма нищо общо с производство на млечни продукти, изказа учудването си Никола Куташки, един от организаторите на варненския пазар, който сега се провежда всяка неделя до Фестивалния и конгресен център. Той определи заповедта като нелепа и каза, че тя би коствала поминъка на много малки производители. Според него тази мярка по-скоро ще доведе до създаване на тенденция за продажба на животински продукти на нерегламентирани места.

Текста на писмото, изпратено до медиите, публикуваме без редакторска намеса:

Уважаеми дами и господа,

Ние – организатори на фермерски пазари и изложения от различни места в страната сме силно притеснени от част от Заповед на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), с която се застрашава поминъкът на хиляди малки родни производители сред които производители на месни и млечни продукти и яйца. Фермерските пазари и изложения се утвърдиха като устойчива практика в редица региони на страната. Те имат важна икономическа и социална функция и станаха част от обществения живот в редица български градове.

Тези събития са важна, а в някои случаи и единствена възможност за реализация на мнозина производители в страната.

Разбираме, че и у нас има разпространение на заболявания, опасни за животните, но сме на мнение, че животинските продукти, които произхождат от официално регистрирани производители със стриктно контролирано производство, са неправомерно и неаргументирано поставени в обхвата на текста на тази заповед, неограничена във времето.

По-долу Ви изпращаме текста на писмото, което изпратихме на 12.11.2023 г. до директора на БАБХ, министър-председателя, министъра на земеделието и храните и омбудсмана на Република България. Констатираме изключването на меда, пчелните и рибни продукти с вече първа корекция на заповедта от 14.11., в отговор на нашето писмо, но смятаме, че проблемът на сериозната заплаха от фалит на родните малки производители на всички останали продукти остава и то в навечерието на коледните пазари и изложения, които са изключително важни за българските фермери.

Вярваме, че широката общественост следва да бъде информирана за последствията от този акт върху българските производители, които имат важна роля в развитието на българските региони.

С уважение,

Обединение „Български фермерски пазари"

Целия текст на отвореното писмо:

ДО
Д-Р СВЕТЛОЗАР ПАТАРИНСКИ
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР
БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ
КОПИЕ ДО:
АКАД. НИКОЛАЙ ДЕНКОВ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г- Н КИРИЛ ВЪТЕВ
МИНИСТЪР НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ПРОФ. Д-Р ДИАНА КОВАЧЕВА
ОМБУДСМАН НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ОТНОСНО: Необходимост от спешно изменение на Заповед РД11-2661/10.11.2023 г. на директора на БАБХ, за да бъдат защитени и представени интересите на малките производители в страната
УВАЖАЕМИ Д-Р ПАТАРИНСКИ,

От 10 години в България вече има фермерски пазари, които работят и се организират по един нов за страната устойчив начин. Няколко организации и стопански субекти поемат отговорността и изпълняват организаторски функции, за да може най-вече малките земеделски производители от различни места в страната да получат директен достъп до потребителите. Това е в синхрон с европейската политика, включително е залегнало и в принципите на стратегията „От фермата до трапезата”, целяща засилване ролята и мястото на производителите, както и на връзките им с крайните потребители. Тези фермерски пазари и изложения станаха важна част от живота на много градове и региони в страната и са възможност да бъдат подпомагани българските производители в тези трудни времена на предизвикателства и натиск, включително причинени от войната в Украйна и кризата Ковид-19. Този вид събития у нас съчетават утвърдени европейски практики, работещи в интерес на местните производители.

След публикуването на заповед РД11-2661/10.11.2023 г. на директора на БАБХ, няколко организатори на фермерски пазари получиха предписания да не се допускат производители с продукти от животински произход, включително месни, млечни, яйца, дори мед и пчелни продукти, въпреки че всички са официално регистрирани и са под контрол от БАБХ.

С издадената заповед е налице пълна забрана, която засяга и производителите с регистрирани производствени обекти, установени правила за биосигурност, документално удостоверяване и проследяване на продуктите. Същите тези производители предлагат своите продукти свободно и законно в магазинната мрежа на територията на цялата страна, именно поради факта, че производството им е в съответствие с установените изисквания. Опитът в борбата с Африканска чума по свинете и другите, посочени в заповедта болести по животните в различните държави, сочи, че ликвидирането на заболяването изисква прилагане на мерки с години напред от различни сектори и индустрии, поради което забраната, наложена със цитираната заповед, засяга законните интереси на производителите за неопределен бъдещ период от време, а не еднократно, за едно или за няколко събития на фермерските пазари. Това допълнително засилва усещането за непредвидимост от страна на държавната администрация на фона на липса на обосновка засягаща мястото на продажба.

Ние - организаторите на фермерски пазари изразяваме своето пълно несъгласие с включването на продажба на продукти от животински произход на пазарите в страната въз основа на цитираната заповед. Включването на тази категория стоки в нея не е обосновано и обсъдено нито с потенциални потърпевши страни, нито е аргументирано пред широката общественост въз основа на констатации, наблюдения или обективна експертна оценка. В допълнение, в разяснителната информация, качена на официалната страница на БАБХ, се твърди, че „действията имат и за цел намаляване на значителните икономическите загуби, които би претърпял бизнесът.” Ограничаването предлагането на животински продукти чрез тази заповед със сигурност ще причини значителни икономически загуби за бизнеса, особено на законни регистрирани малки производители, за които реализацията на произведена продукция чрез подобни събития е основна или в някои случаи единствена възможност за пазарна реализация. Подобен вид аргументация, като тази цитирана от придружаващия текст на БАБХ, защитаваща интереса само на част от бизнеса, е в противовес със заявените намерения на правителството да бъдат подпомагани малките производители. Като хора, които работят с малки производители, вярваме и виждаме, че тези производители имат ключова роля за развитието на редица региони в страната и подобна заповед ще има трайно негативен ефект върху тях и България, особено в контекста на трудностите пред селскостопанския сектор. В допълнение, заповедта влиза в сила в критичен период в стопанската година, когато за редица производство е настъпил момент на реализация на продукцията, нещо, което цитираната заповед блокира.

В контекст на по-горе представените аргументи, настояваме за изменение на заповедта, като се добави текст, който изключва от обхвата на т. 1 на Заповедта фермерските пазари и събития, регистрирани като временен обект за търговия с храни, които се контролират от БАБХ.

Считаме, че по този начин ще се постигне желаният и обоснован баланс между обществения интерес от превенция на разпространението на заболяването и интереса на производителите.


С уважение,
Кооперация „Хранкооп - София”, организатор на фермерски пазари в София и на др. места в страната
Елмазови ООД - фермерски пазар „От БГ” - Габрово
Фондация „Пендара” - гр. Пловдив
Фермерски и занаятчийски пазар „КоренЯк” - гр. Стара Загора
Фермерски пазар Варна
Фондация „Добруджа - история, традиции, култура”, фермерски пазари в Добрич, Шумен, Варна
Фондация „Ямбол - вкус и традиции” - гр. Ямбол
Фермерски пазар „Натурално” - гр. Пловдив
Фондация „Биоселена” – фермерски фестивал „Произведено във фермата“, София



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29

Коледни богослужения за празниците във Варна

Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията.  Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан  Димитров –..

публикувано на 25.12.24 в 12:58

Малкият Галин разчита на "Българската Коледа"

Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение.  Даниела..

публикувано на 25.12.24 в 11:10

За смисъла на коледните картички

Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел.  Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..

публикувано на 25.12.24 в 10:28

Как се отбелязва Рождество Христово

Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди.  На Бъдни вечер българите се..

обновено на 25.12.24 в 10:14