Драматичният театър „Стоян Бъчваров „във Варна представя тази вечер и утре втората премиера за новия 103-ти творчески сезон “Свръхчовек“, създадена в сътрудничество с творци от Република Северна Македония по музиката на Игор Стравински „Пролетно тайнство“ и философията на Фридрих Ницше.
Това е синтез между танц, поетичен театър и пърформанс. На пресконференция екипът на постановката представиха основните си послания към публиката.
Стана ясно, че това е специално написан текст от професор Сашо Димоски, който е известен писател и директор на народния театър във Велес.
Режисьор е Васил Зафирчев-популярен актьор с над 100 роли в театъра и киното.
Сценограф е Филип Коруновски-график и графичен дизайнер, който създава и художественото осветление в постановката. По време на брифинга Даниела Димова каза, че този спектакъл е фестивален и ще пътува по света и че сътрудничеството с екипа от Република Северна Македония е изключително успешно.
Артистичният директор на театъра Веселина Михалкова, която играе в постановката каза, че това е лудо преживяване и голямо предизвикателство. Настроението е приповдигнато, лудо. Целият репетиционен процес беше такъв, каза Михалкова и допълни, че се чувства щастлива от срещата си с Васил Зафирчев. В разговорите си се потапят в различни теми. Една от основните е вечната - тялото и неговата душа (сянката -душата на човека). Но по време на беседите възникват много други философски въпроси за ума и съществуването - "Кой съм аз - този който говори вътре в мен или този, който слуша", Михалкова. Този въпрос ме накара да се замисля за самата мен. Започнах много сериозно да изследвам, да се опитам да се отстраня от себе, за да проумя къде е златната среда, сподели съкровените си мисли Михалкова.
Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..
Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов". 35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..
На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието. В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота, приказната..
Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..
„Време-пространствени полета“ - изложба от инсталации на Огняна Серафимова е подредена във вътрешния двор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Изложбата е съпътстващо събитие на художествения форум „Изкуството като противодействие“ . Откриването е на 10 септември от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1...
Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях. Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..
40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол приключи с концерт на "Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив. В програмата бяха включени над 70 събития - изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги...