Роботизираната хирургия е все по-предпочитана при операции. Както от хирузи, така и от пациенти. Предимствата са, че това е съвременен метод, който се базира на последните достижения в медицинската наука и практика. Той е залегнал в световните практики и през последните 15 години е широко застъпен. През последните пет години роботизираната хирургия се практикува и във Варна, в УМБАЛ „Света Марина“. Практиката е на световно ниво, коментира професор Никола Колев.
„Плюсовете за пациентна са по-добрите резултати при лечението на хирургичните заболявания, по-бързо възстановяване, по-кратък болничен престой, както и по-голям професионализъм за хирургичния екип.“
Роботизираната хирургия се извършва от комплекс от три части. Едната има контакт с тялото на пациента, междинната е мозъкът, той приема командите и ги предава към тялото, свързано с пациента. Третата част е свързана с опериращия хирург. Той няма пряк контакт с тялото на пациента.
„При пациента, обаче, има хирургичен асистент, който подпомага работата на робота. Човешката грешка се минимизира, поради много по-ясна видимост на обектите, много по-голяма маневреност на робота спрямо човешката ръка и много по-малкия размер на роботизираната ръка.“
Центърът по роботизирана хирургия „Леонардо да Винчи“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Той е създаден с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна. УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Създаден е с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева и съфинансиране от Медицинския университет във Варна. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна.
Интересът от страна на студентите е също голям, коментира пофесор Колев.
Интервюто с него можете да чуете в звуковия файл.
Във Варна се открива първата зимна Алея на книгата. Само за три дни - от 13 до 15 февруари, свои щандове ще разположат 38 издателства от цялата страна. Събитието ще се проведе е търговския център на улица "Акад. Андрей Сахаров". Официалното откриване е на 13 февруари (четвъртък) от 11 часа. Двама от най-популярните съвременни български писатели -..
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..