Системата действа, изчислявайки средната скорост на автомобила между две ТОЛ камери, обясни Диан Драганов от Съюза на българските автомобилисти, който приветства новата мярка. В първата точка и в следващата се засича регистрационният номер на автомобила. Ако се установи превишаване на скоростта, то метаданните и снимката, доказващи нарушението, ще се изпращат към МВР от националното ТОЛ управление за налагане на глоба.
От Европейския център за транспортни политики също приветстват системата, но председателят на организацията Диана Русинова изрази съмнение относно нейната ефективност. По думите на Русинова са възможни манипулации.
"Ако нарушителя кара твърде близко до колата пред него, камерата няма да може да засече регистрационния номер. Освен това, този който кара бързо, после може да спре на някоя бензиностанция да пие кафе, отново няма да бъде отчетен момента, в който е карал с превишена скорост", коментира Диана Русинова.
Експертите изразиха съмнение и доколко МВР ще успее да обработи толкова много глоби, а Диан Драганов напомни, че и сега от вътрешното министерство изпитват затруднения по отношение на обработването и събираемостта на санкциите.
Въпросителните обаче не спират дотук.
"За да заработи системата, софтуера на ТОЛ трябва да бъде доработен. Дали обаче новия софтуер ще бъде собственост на държавата или на частна фирма?", попита Диана Руснова.
"В момента се питаме и какво точно означава понятието "средна скорост", допълни Диан Драганов.
Преди няколко дни, директорът на Националното ТОЛ управление Георги Темелков заяви, че успоредно с тестването на системата, се подготвят и законови промени, за да бъде регламентирано, че камерите, които следят за неплатени винетки, ще могат да установяват и нарушители на ограниченията за скорост. Мярка, която се приема добре и от повечето шофьори, които обаче не знаят кога ще заработи.
Очакванията са да започне да действа след не по-рано от 4 месеца.
Системата е въведена в редица европейски държави, но се оказва, че вече не се ползва с толкова голямо доверие и дори се е обсъждало нейното премахване.
Чуйте повече в звуковия файл
На 26 ноември Православната църквата почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..