Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В НС обсъждат промените в Конституцията

Снимка: БГНЕС

Депутатите обсъждат промените в Конституцията. Те са внесени от три парламентарни групи - ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната-Демократична България" и Движението за права и свободи. Основните промени предвиждат реформа в съдебната система, ограничаване на президентските правомощия при назначаване на служебни правителства, въвеждане на публични процедури за избор на регулаторни и контролни органи, както и отпадане на изискването министрите и депутатите да са само български граждани, предаде БНР.

 Вносителите на предложенията за промени в основния закон са убедени, че те са навременни и необходими.

"Политическата система стигна до такава криза, че само нова промяна на Конституцията, сегашната промяна, може да се опита да поправи това", каза Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС.

От опозицията възразиха.  

"Нещо ви е обхванал Коледния дух и имам чувството, че в една така - как да я нарека, паралелна реалност сякаш се намираме. Вие говорите за тези промени в Конституцията като за някаква панацея, от която в България сега, видите ли, ще тръгне един възход. Не можеш да го спреш след това", заяви Кристиан Вигенин.

Според него орязването на правомощията на главния прокурор обезсмисля тази фигура и му отнема възможността да се бори с корупционни практики. Намаляване на прокурорската квота в Прокурорския съвет за сметка на назначените от парламента отваря пътя за пряка политическа намеса в държавното обвинение:

"Според мен, това е един добре премислен ход, така, че сегашните управляващи да си гарантират недосегаемост в следващите години за нещата, които свършиха и предстои да свършат в държавата в оставащото време на това Народно събрание и на това правителство", посочи Вигенин.

Изненадващо ПП-ДБ се разделиха. Бойко Рашков подкрепи опасенията на опозицията.

"В момента сме на път да улесним политическия начин за въздействие върху прокуратурата главно. Аз, ако остане проекта в това му съдържание в тази му част, няма да подкрепя с тези мотиви този проект", посочи той.

Според Надежда Йорданова обаче намалените правомощия на главния прокурор ще ограничат възможността за намеса в други обществени сфери.

"Членовете, които ще избираме от обществената квота, няма да бъдат партийно зависими, а ще бъдат изявени фигури-професионалисти. Това е важно, за да може да се гарантира, че прокурорската професия ще подлежи на обществен контрол", изрази увереност тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ОбС-Варна заседава в понеделник

Общинският съвет във Варна се събира в понеделник – 29 юли, за 13-и път от началото на мандата. В заседанието с начален час 10 са включени 13 точки. Една от тях е удостояване на граждани с почетни звания и знаци. За най-високото отличие на Общината са предложени общо шест личности, сред които са селекционерът на националния отбор по футбол на..

публикувано на 26.07.24 в 16:55

Две по-дълги ваканции предлагат за новата учебна година от МОН

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага МОН в графика на учебното време . Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на министерството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните  випуски. Съгласно зададеното по..

публикувано на 26.07.24 в 15:48
Електрическа тротинетка

Акция "Тротинетка" във Варна, нарушителите са основно под 30-годишни

Специализирана полицейска акция на Областната дирекция на МВР във Варна за установяване на нарушения, извършени от водачи на електрически тротинетки, е започнала в началото на летния сезон и ще продължи до края на лятото. Причината е зачестилите инциденти, при които са пострадали варненци и гости на града. Това съобщи старши комисар Димитър..

публикувано на 26.07.24 в 15:07

Конституционният съд обяви за противоконституционни част от промените в основния закон, свързани със съдебната реформа

Конституционният съд обяви за противоречащи на Основния закон почти всички промени, свързани със съдебната система, в Шестата ѝ поправка, предаде БНР.  Според КС са противоконституционни текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета, ограничават се правомощията на Главния прокурор и се въвежда механизъм за разследване на..

публикувано на 26.07.24 в 15:01

Автобус заседна в подлеза "Шипка" във Варна (ВИДЕО)

Автобус заседна в автоподлез в центъра на града, видя репортер на Радио Варна. Превозното средство се е оказало високо за тунела на улица "Шипка" в морската столица.  Няма видими щети на автоподлеза.  Инцидентът е станал в посока бул. "Мария Луиза".  Проверката ни установи, че в посока музея, в която е бил заседнал автобусът, знакът, обозначаващ..

публикувано на 26.07.24 в 14:26
Доц. д-р Петър Шишков

Именит български учен е загиналият при взривовете в Елин Пелин

Именитият български учен доц. д-р Петър Шишков е загиналият при експлозиите в складовете за пиротехника в град Елин Пелин, предаде БГНЕС. Тази сутрин вътрешният министър Калин Стоянов съобщи трагичната новина за загинал мъж на 49 години. Той е бил приет вчера в „Пирогов“ с 35% изгаряния, но с много тежко обгазяване. В момента лекарите се борят за..

публикувано на 26.07.24 в 14:17

Задържаха психичноболна румънка, предизвикала катастрофа в Добричко

Полицията в Добрич след преследване е задържала румънска гражданка заради опасно поведение на пътя и опит да се самонарани. След консултации с румънски полицаи, командировани в област Добрич, се е установило, че жената страда от психическо заболяване. Задържаната е настанена в Центъра за психично здраве в Добрич. На 25 юли, около 15:00 часа,..

публикувано на 26.07.24 в 11:27