Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуално Храмът на Кибела ще привлича местни и туристи в Исторически музей – Балчик

Исторически музей - Балчик подписа договор за пълно финансиране на проект, одобрен на последната сесия към Министерството на културата на стойност 27 840 лв. по темата "Дейности по представяне на движимото културно наследство в музеите и художествените галерии“.
Проектът се нарича "Иновативен начин за представяне на Храма на Понтийската майка на боговете Кибела от Дионисополис. Виртуалната реалност като част от образователните програми на Исторически музей-Балчик." Заложените дейности ще бъдат изпълнени в периода средата на декември до юни 2024 година, съобщи директорът на музея Радостина Енчева.

Сега започва подготовката на сценарий за заснемане на клип с участието на актьори. Посредством специални очила посетителите ще могат да наблюдават как е изглеждал храмът и ритуали, свързани с култа към Кибела, а също ще могат и да разберат къде находките, експонирани в изложбените зали, са били позиционирани в зданието. Създадените сценични костюми се планира да останат във фонда на музея за целите на образователните му програми. Замислени са и игри, разказа още Енчева.

За съжаление, припомни директорът на балчишкия музей, измина 16-а година от откриването на храма, а той все още остава в дупката, където бе случайно открит при строеж в частен парцел. Идеята на общинското ръководство е да бъде  възстановен, но дали на мястото си, или в района на Ехото, все още e неясно, тъй като по заданието за проектиране на експонирането се води  кореспонденция с Национален институт по недвижимо културно наследство.
Припомняме, че през 2020 год. археологическата културна ценност, публична държавна собственост от национално значение, бе предоставена на Община Балчик за безвъзмездно ползване за срок от 10 години.
Храмът е определян от археолозите като "откритието на века" и представлява най-добре запазения елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр. и се намират в залите на Исторически музей-Балчик.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31

Думите също лекуват, медици-писатели от цял свят във Варна

Много литературни четения и посещения на забележителности във Варна и региона са включени в програмата на 66-ия Международен конгрес на писателите-лекари. Той се провежда във Варна до неделя. Над 60 души от България и света се включват в инициативата, а мотото е "Медицина - живот и любов".  35 години доц. д-р Добрин Паскалев е работил в..

публикувано на 12.09.24 в 20:03

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало" в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.   В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота,  приказната..

публикувано на 11.09.24 в 16:22

Разнообразната програма на фестивала на изкуствата "Виа понтика" - Балчик продължава при вход свободен за всички събития

Изложба калиграфия "Красиви думи" е подредена в Художествена галерия - Балчик. Тя е дело на студентите Александра Вутова, Ангела Айтоска, Димитър Иванов и Илия Иванов от катедра „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия - София и Валерия Лень и Даниела Христова от специалност "Графичен дизайн и визуални комуникации" във..

публикувано на 11.09.24 в 15:06

Време-пространствените полета на Огняна Серафимова

„Време-пространствени полета“ - изложба от инсталации на Огняна Серафимова е подредена във вътрешния двор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна.  Изложбата е съпътстващо събитие на художествения форум „Изкуството като противодействие“ .  Откриването е на 10 септември от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1...

публикувано на 10.09.24 в 15:27

Музикален полет над Дунава

Международен симпозиум посветен на „Музиката на Дунавските държави“ се провежда във Варна, като част от международния музикален фестивал „Варненско лято“. Във форума се проследяват традициите и съвременните тенденции в класическата музика на Дунавските страни и взаимните влияния между тях.  Творчеството на Бела Барток и неговия интерес и..

публикувано на 09.09.24 в 15:27

Приключи 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол

40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол приключи с концерт на "Фондацията“ и Оркестъра на опера Пловдив. В програмата бяха включени над 70 събития - изложби, кино прожекции, театрални постановки, музикални концерти, премиери на книги...

публикувано на 08.09.24 в 10:54