Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

199 години Брайлова азбука

В България няма точна статистика за броя на незрящите хора. Членовете на Съюза на слепите са над 11 хиляди души с над 70 процента нарушено зрение. Но има и други, с които общия брой на незрящите в страната нараства на 13 – 14 хиляди души. Много голям процент от тях използват брайловата азбука за комуникация. Днес в Световния ден на брайловата азбука ще ви срещнем с Геновева Зашева, която е главен учител в Специализираното училище за ученици с нарушено зрение във Варна.

Съвременните технологии по никакъв начин не могат да изместят брайловата азбука. Защото брайлът е единственият начин за ограмотяване на напълно слепите и хората с нарушено зрение.
"За да бъде обучавам един човек адекватно, той трябва да бъде грамотен."

Само със слушане не става, категорична е Геновева Зашева.

"Само със слушане не става, защото математика само със слушане не зная кой как ще учи. Или физика, или химия, биология, различни формули."


Геновева Зашева работи в една от няколкото печатници за учебници на брайл. В нея т.нар. нормални учебни помагала се адаптират за нуждите на децата и младежите с нарушено зрение.

Брайловата азбука се появява в България през 1906 година.

Пламена Янкова е с нарушено зрение. За нея възможността да чете книги на брайлова азбука е равносилно на независимост.

"Брайловата азбука за мен е, каквото е плоскопечатът за хората без зрителни проблеми. Комуникация. Въпреки, че живеем във времена, когато всичко е цифровизирано, дори вече има таблети, които са адаптирани с брайл, самият факт, че има таблети с брайл, показва значението на тази азбука и смисъл да съществува. Каквото и да се прави, колкото и дигитален да става светът, брайлът си остава средство за комуникация и независим живот."

Пламена Янкова предпочита да чете книги, адаптирани на брайлова азбука. Избягва да слуша аудио версии.

"Искам да има както класика, така и съвременна литература. Както наука, така и философия. Искам да имаме избор да четем на брайл. Така бихме могли да бъдем много по-независими и свободни в личния с живот, и бихме се развивали духовно."

Целия разговор с Пламена Янкова чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00