Хосписите в България са около 40, но за съжаление много от частните домове за стари хора си приписват функциите на хосписите. Те предлагат и по-ниски цени, с което изземат функциите на реално предлагащите специализирана медицинска (палеативна) грижа. Това уточни за Радио Варна академик доктор Димче Миладиноски, председател на Националната асоциация на хосписите в България по повод случая с пострадалата жена в дом за възрастни във Варна, за който нейни близки съобщиха първо пред Радио Варна.
Акад. д-р Димче Миладиноски каза, че е важно да отбележим разликите между дейностите на хосписите и тези на домовете за стари хора.
Хоспис и старчески дом са много различни неща. Хосписът е вид лечебно заведение, регистрира се по Закона за здравето в Регионалната здравна инспекция, след като медицински надзор към Министерството на здравеопазването даде разрешение за работа и лиценз. Заведението трябва да изпълнява всички изисквания на здравните власти, обясни той.
Съществена е разликата с дейността, която упражняват у нас частните домове за стари хора, категоричен е акад. д-р Миладиноски.
Палеативната услуга се извършва в България единствено от хосписите и специализираните болници за активно лечение, тип онкологичните болници, защото само те притежават клинична пътека за онкоболни, която е 20 дни, допълни той.
На въпрос кои институции отговарят за работата на хосписите и на домовете за стари хора, акад. д-р Миладиноски добави, че:
"Институцията, която непрекъснато следи работата на хосписите у нас, е Министерство на здравеопазването чрез Регионалните здравни инспекции. Ежегодно минават комисии, инспекции. Има много съществени разлики със старческите домове. Т.е. един хоспис спазва законите като болнично заведение, тип МБАЛ. Има опасни отпадъци, които се взимат от акредитирани фирми, има и спешни шкафове за лекарства, стаи за инфекциозно болни. Палеативната грижа е изцяло, когато се работи от лека ри и медицински сестри. Такива са хосписите".
Според председателя на Националната асоциация на хосписите в България обикновените хора често бъркат хосписите със старчески домове и допускат греша.
"До момента нямаме регламентирана норма, т.е. клинична пътека в хосписите. Преди 2015 г. го е имало, но сега нямаме и хората са задължени сега да го плащат на частно като услуга. Близките на хора, които имат специфична нужда от грижа в хоспис, не ги разбират тези неща, че хосписът е лечебно заведени, а старческият дом е социално заведение. Често старческите домове пишат, че се наричат хосписи, оттам идва и объркването. Те дават по-ниска цена, и те имат право на рехабилитация, но хосписите са специализирано лечебно заведение. При нас грижата за пациента е съвсем друга и подобен случай на хора, които са в тежко състояние, те не могат да бъдат в старчески дом", обясни той.
Академик д-р Димче Миладиноски препоръча на хората, които търсят правилна грижа за своите близки, първо да се запознаят с това какво е хоспис и какво е старчески дом. Да се запознаят с услугите, които им се полагат на едното и на другото място и да сверят в регистъра в РЗИ във всеки град кои хосписи са лицензирани, ако трябва да настанят възрастен със заболявания.
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..
Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..
Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..