Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Акад. д-р Миладиноски: Разликата между хоспис и дом за стари хора е съществена

Снимка: Pixabay

Хосписите в България са около 40, но за съжаление много от частните домове за стари хора си приписват функциите на хосписите. Те предлагат и по-ниски цени, с което изземат функциите на реално предлагащите специализирана медицинска (палеативна) грижа. Това уточни за Радио Варна академик доктор Димче Миладиноски, председател на Националната асоциация на хосписите в България по повод  случая с пострадалата жена в дом за възрастни във Варна, за който нейни близки съобщиха първо пред Радио Варна. 

Акад. д-р Димче Миладиноски каза, че е важно да отбележим разликите между дейностите на хосписите и тези на домовете за стари хора.

Хоспис и старчески дом са много различни неща. Хосписът е вид лечебно заведение, регистрира се по Закона за здравето в Регионалната здравна инспекция, след като медицински надзор към Министерството на здравеопазването даде разрешение за работа и лиценз. Заведението трябва да изпълнява всички изисквания на здравните власти, обясни той.

Съществена е разликата с дейността, която упражняват у нас частните домове за стари хора, категоричен е акад. д-р Миладиноски.

Палеативната услуга се извършва в България единствено от хосписите и специализираните болници за активно лечение, тип онкологичните болници, защото само те притежават клинична пътека за онкоболни, която е 20 дни, допълни той.

На въпрос кои институции отговарят за работата на хосписите и на домовете за стари хора, акад. д-р Миладиноски добави, че: 

"Институцията, която непрекъснато следи работата на хосписите у нас, е Министерство на здравеопазването чрез Регионалните здравни инспекции. Ежегодно минават комисии, инспекции. Има много съществени разлики със старческите домове. Т.е. един хоспис спазва законите като болнично заведение, тип МБАЛ. Има опасни отпадъци, които се взимат от акредитирани фирми, има и спешни шкафове за лекарства, стаи за инфекциозно болни. Палеативната грижа е изцяло, когато се работи от лека ри и медицински сестри. Такива са хосписите".

Според председателя на Националната асоциация на хосписите в България обикновените хора често бъркат хосписите със старчески домове и допускат греша.

"До момента нямаме регламентирана норма, т.е. клинична пътека в хосписите. Преди 2015 г. го е имало, но сега нямаме и хората са задължени сега да го плащат на частно като услуга. Близките на хора, които имат специфична нужда от грижа в хоспис, не ги разбират тези неща, че хосписът е лечебно заведени, а старческият дом е социално заведение. Често старческите домове пишат, че се наричат хосписи, оттам идва и объркването. Те дават по-ниска цена, и те имат право на рехабилитация, но хосписите са специализирано лечебно заведение. При нас грижата за пациента е съвсем друга и подобен случай на хора, които са в тежко състояние, те не могат да бъдат в старчески дом", обясни той.

Академик д-р Димче Миладиноски препоръча на хората, които търсят правилна грижа за своите близки, първо да се запознаят с това какво е хоспис и какво е старчески дом. Да се запознаят с услугите, които им се полагат на едното и на другото място и да сверят в регистъра в РЗИ във всеки град кои хосписи са лицензирани, ако трябва да настанят възрастен със заболявания. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05
Делян Илиев, Елена Цанкова и Димитър Георгиев

Благотворително почистване на Морската градина събира пари за солна стая за деца в нужда

„Смет за добро“ - благотворително събитие „Равен старт за всеки“, организират варненският Клуб Ротаракт съвместно с представители на частни фирми и община Варна. Проявата включва почистване на Морската градина и събиране на средства за Центъра за специална образователна подкрепа, съобщиха за Радио Варна Елена Цанкова и Делян Илиев   – двама от..

публикувано на 24.07.24 в 09:10

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“.  В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той. Този урок..

публикувано на 23.07.24 в 08:00