Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: Мерната единица за радост

Снимка: Георги Нейков

Коментар на Даниела Иванова.
Аудио файлът е със субтитри

Януари. Тишината на борова гора. Безкрайното бяло на снега. Все неща, на които да се наслаждаваш.

Ние също избрахме да отидем извън града, на място без интернет. Влязохме в асансьора на времето и смело натиснахме бутона за няколко етажа по-надолу, в случай че това отговаря на няколко десетилетия назад.

Няма да разказвам за предизвикателството да размразим тръбите, да се сдобием с течаща вода, да намерим кибрит за огъня, защото сме непушачи и последното нещо, което би ни хрумнало е, вместо салата цезар и бутилка совиньон блан, да помъкнем със себе си някакви кибритчета.

Няма да разказвам за страховете, съжалението и безброй пъти повтореното на ум, а от време не време и на глас, възкликацание: „ На кого изобщо му хрумна тази откачена идея? Защо? Защо съм тук, а не у дома на топло във ваната, докато във фурната се пекат любимите ми мъфини, а аз слушам песните, без които не мога и пея с цяло гърло, за да заглуша изпълнителите и да излея в децибели радостта от живота? Защо?“.

Впрочем, знаем за индекса на щастието, но коя е най-правилната мерна единица за радостта от живота? Децибели? Калории, градуси, километри? Карати? Грамове, килограми?

Или може би радостта от живота се описва в цветове? Бялото на януари, който те прегръща отвсякъде, слиза от планината, замразява тръбите в извънградската къща, в кристалната тишина на деня отронва от боровете туфичка сняг и това звучи като лека въздушна целувка между гората и земята...

Или може би радостта от живота е в жълто-червените пламъчета на огъня, които първоначално тихичко се разиграват в камината, след като отнякъде по чудо е изскочил кибрит... Ура! Кибрит! Ще запалим огън, ще оцелеем.

И после светлината на тези жълто-червени пламъчета скицира лицата ни, палаво пробягва по очертанията на стаята и постепенно създава уют и спокойствие. Спокойствието, че си на сигурно място, ще бъде хубаво и предстоят неща, на които да се наслаждаваш.

Или може би радостта от живота се измерва в аромати... На кротката борова гора отвън. На разпалените дървени въглища. На нещо вкусно, което след малко ще сложим на трапезата.

Или може би в силата на смеха, който в началото прозвучава плахо с първите капки вода, потекли от размразените тръби и с първия утешителен звук, който се чува от клечката кибрит като сигнал, че сме преодолели предизвикателствата и оттук нататък всичко ще продължи по план и компанията ще се радва на приятна почивка.

Вероятно мерната единица за радост е нещо много лично. А още по-вероятно щастливите хора изобщо не се занимават с това да измерват нивото на щастие и да го вкарват в таблици, схеми и статистики. Защото навсякъде по света умни хора седят в кабинети и пишат дисертации, събират данни и обявяват, че екстравертите са по-щастливи от интровертите, оптимистите са по-радостни от песимистите, хората с бакалавърска степен са по-доволни от хората с научни степени, богатите са по-щастливи от бедните, макар и не винаги, а хората, които се връщат от работа са по-щастливи от онези, които са тръгнали натам.

Всъщност, в началото - в онази извънградска къща, извадена от строй през януари, мислехме, че попадаме в беда. Няколко часа по-късно изпитвахме безкрайна радост от живота във всичките й възможни измерения. Така че, да, всички търсим щастието, а то понякога изскача от най-неочаквани места, неща и ситуации и когато това се случи лесна работа е да го задържим и да го преживеем пълноценно. От нас зависи.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ретрограден Меркурий от 5 август проваля сделки, ваканции и връзки

От пети август започва Ретрограден Меркурий . Всички говорят за него и му приписват всякакви житейски неудачи - от счупен мобилен телефон до разпад на любовта. Малцина обаче знаят какво наистина представлява Ретроградният Меркурий. Това е астрономическо явление , при което възниква илюзията за движение на планетата Меркурий в обратна посока. Това..

публикувано на 04.08.24 в 09:41
Света Евдокия

Православната църква почита Света Евдокия Персийска

Православната църква почита на 4 август Света Преподобна мъченица Евдокия-Персийска. Света Евдокия живяла в Персия около 363 година. Затова я наричат Персийска. И тя била подложена на мъчения, но не се отказала от християнството. Затова пострадала мъченически. Името й произхожда от гръцки и означава:..

публикувано на 04.08.24 в 09:24

Благотворителният базар за грамофонни плочи с кауза "Аз вярвам и помагам" с четвърто издание във Варна

На 3 август, неделя, от 11 до 19 ч. на площад "България" във Варна (до статуята "Рибарят и златната рибка") ще се проведе третото издание на базар за грамофонни плочи в подкрепа на благотворителната кампания за събиране на капачки и стотинки "Аз вярвам и помагам". Нейна основна цел е събирането на средства в полза на отделения, в които оцеляването на..

обновено на 03.08.24 в 15:30

Във Варна откриха 15-ата "Алея на книгата"

15-ото издание на "Алея на книгата" беше официално открито във Варна. Кметът на морската столица Благомир Коцев и областният управител проф. Андрияна Андреева дадоха начало на събитието, което ще продължи до 11 август на обичайното си място по пешеходната част на бул. „Сливница“ до централния вход на Морската градина и Слънчевия часовник.  "Алея на..

публикувано на 02.08.24 в 18:58

Отбелязваме Илинден по стар стил

Илинден е денят, в който се почита Свети пророк Илия. По стар стил той се отбелязва на 2 август, а по нов - на 20 юли. Свети Илия се тачи от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей. Има поверие, че на този ден морето взима най-много жертви.  Днес имен ден имат: Илия, Илиян, Илин, Илина, Илияна, Илко.

публикувано на 02.08.24 в 09:41

Изложбата "Разкази от злато и сребро" от днес в Балчик

От днес до 14 октомври в Каменната зала на Двореца в Балчик е достъпна богата и много различна изложба, създадена да допълни събитията по отбелязването на 100-годишнината от началото на построяването на Двореца - бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария Единбург, съобщават домакините от Държавния културен институт Представената в Каменна..

публикувано на 01.08.24 в 16:00

БАБХ въвежда допълнителни мерки срещу чумата по дребните преживни животни

Във връзка с влошената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция и заболяването чума по дребните преживни животни, със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), се въвеждат допълнителни мерки за предотвратяване на разпространението на болестта у нас. Ръководството на Министерството на земеделието и..

публикувано на 01.08.24 в 12:45