Публично говорене, критическо мислене, толерантност към друга позиция, работа в екип. Ценни качества, които помагат да бъдем по-успешни във всяка сфера на живота. Има различни начини, по които можем да ги развием. Един от тях е чрез дебати. Ще припомня - в тълковния речник се посочва, че думата е само в множествено число и означава разисквания, изказвания, спорове по даден въпрос. България има национален отбор по дебати, който стигна до финала на Световното първенство в началото на миналата година.
"Развива обща култура. За самата подготовка за един дебат, това което е изключително важно, е да си запознат с настоящата обстановка в света, тоест, ако ходиш на по-съществени състезания, практика е състезателите да четат много новини, за да разберат защо нещата в света се случват по начина, по който се случват," казва Владимир.
Това прави и Димитър преди състезание. Отделя много часове в подготовка, като освен да чете новини, гледа дебати на световно ниво, за да чуе различни тези и аргументи. Не е имало тема, по която да си е променил мнението, но е имало много, по които си го е изградил:
"Случвало се е понякога да се пада на състезание или просто на спаринг някаква тема, по която аз не съм много дълбоко запознат и само като я прочета, в главата ми изникват пет-шест аргумента за и против," посочва Димитър.
Един от най-новите членове на организацията е дванайсетокласникът Венцислав Николов. Влиза в клуба преди по-малко от два месеца, защото решава да следва право:
"А ключът към правото е да защитаваш дори теми, в които не вярваш, а именно това се научих тук, защото човек трябва да бъде по-широкоскроен, трябва да бъде с по-отворено мислене, а в този клуб именно на това се учим, да имаме по-широк мироглед", обяснява Венцислав.
"Няма нужда от записване, просто да дойдат в съботите от 13-14 часа някъде в Младежкия дом. Записването се случва към началото на календарната година, когато клуба ни се асоцира към Асоциация „Дебати България“ и реално просто трябва да запишем името и мисля, че се плаща нещо от рода на 5 лева членски внос, което е символично."
Когато например защитаваш чужда теза, се уверяваш на практика в старата истина, че нещата почти никога не са черно-бели. Нещо, което е изключително ценно и необходимо в човешките конфликти и взаимоотношения, по всяко време, в самия живот.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..