Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Тодор Ганчев:

Участъци от Варненското езеро са замърсени с мед, олово и арсен

Снимка: Румен Сарандев

В някои райони на Варненското езеро замърсяването с тежки метали е три пъти над нормата. Това показва мащабно изследване, извършено от учени в Техническия университет във Варна. Във фокуса на изследванията е химическият състав на тинята в езерото. Анализът е показал, че то е замърсено основно с мед, олово и арсен. Най-силно е замърсяването в района на стария плавателен канал и режещето (гробището) за кораби. Установени са и 17 зауствания. Всички са държавни, но не е ясно дали няма незаконни присъединявания от частни лица, каза ръководителят на екипа, извършил проучването, професор Тодор Ганчев. Има много и различни методи за почистване на тежките метали в тинята, като сред тях е използването на минерала зеолит или на растения, които абсорбират и неутрализират замърсяванията. 

Изследването на учените е обхванало две зони на Варненското езеро, уточни Ганчев. Едната обхваща областта, където плавателните канали свързват Варненския залив с езерото - в непосредствена близост до Аспаруховия мост. Втората зона обхваща пространство в близост до с. Казашко, допълни проф. Ганчев. И в двата случая са използвани водолази, които са събрали 140 дънни проби от тинята на езерото, анализирани в сертифицирана лаборатория в Бургас. Екипът е направил и цифрова карта на замърсяванията, както и анализ на замърсяването спрямо холандските норми, тъй като такива у нас няма. 

Варненското езеро се замърсява главно заради корозията на потънали плавателни съдове, смята ръководителят на проекта. Замърсяванията са скупчени на определени места - там, където има човешка дейност, категоричен е той. 

Какво би се случило с екосистемата на Варненското езеро? Сценариите са три, посочва проф. Ганчев.

Ако нищо не се предприеме, замърсяването и натрупванията ще продължат, а езерото ще стане непривлекателно. Засега обстановката е тревожна само на някои места, но това би могло да ескалира, смята ръководителят на проекта.

Ако държавата и Община Варна предприемат минимални усилия за спиране на основните източници на замърсяване, това би довело до сценарий, в който екосистемата бавно ще започне да се пречиства.

Третият сценарий, прогнозира проф. Ганчев, е да се вземе опита на други държави и цялата общност да се ангажира с почистването на Варненското езеро. 

Подробностите чуйте от разговора на Валери Великов с проф. Тодор Ганчев:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът отхвърли жалба срещу премахването на бариери до комплекс заведения в Морската градина

Административният съд във Варна отхвърли жалбата срещу премахването на бариерите и КПП-тата до комплекс "Хоризонт" под спирка „Акациите“.  Това става ясно от решение на магистратите с дата 14 август т.г.  Според документа, който е публичен, за поставянето на бариерите няма издадено разрешение,  схема и проектна документация, одобрени от главния..

публикувано на 27.09.24 в 16:30

Датски архитект и урбанист споделя своя опит във Варна

Датският архитект и урбанист Леон Легеланд от архитектурното студио на Ян Геел в Копенхаген ще сподели своя опит в развиването на устойчивата градска мобилност в различни европейски градове, съобщават от общинския пресцентър.  Събитието ще се проведе от 19 ч. днес пред Дома на архитекта, на ул. „Мусала” 10 и е част от Европейската седмица на..

публикувано на 27.09.24 в 15:23

От 1 октомври - с директен влак между София и Русе с новите германски вагони (разписание)

Директни влакове между София и Русе ще пътуват с новодоставените германски вагони, съобщават от "Български държавни железници".  Промяната ще бъде въведена от 1 октомври с цел подобряване на обслужването на клиентите, които пътуват между столицата и дунавския град. Композициите ще бъдат обслужвани с четири от новодоставените германски вагони и ще се..

публикувано на 27.09.24 в 15:14

Варна събира капачки, стотинки и дарения тази събота

Мащабната акция за събиране на капачки, стотинки и дарения на "Аз вярвам и помагам" ще се проведе от 9 до 14 часа в събота, 28 септември.  Събитието ще се проведе пред Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна.  От началото през 2015 г. до днес кампанията е събрала и предала за рециклиране над 322 000 килограма пластмасови капачки и е..

публикувано на 27.09.24 в 14:57

На 1 октомври тестват сирените и системата BG-Alert

Тест на системата BG-Alert и Национална звукова система за ранно предупреждение ще се извърши от 11 часа на 1 октомври, вторник, във Варна, съобщиха от общинската администрация.  Тестовете са с цел проверка техническото състояние на системата и обучение на населението за разпознаване на сигналите и съобщенията. При провеждането на теста на..

публикувано на 27.09.24 в 13:54

Димитър Главчев: Ако се гласува масово, тежестта на купения вот ще намалее

Усилията на изпълнителната власт да бъде премахнато изкривяването на вота продължават. Това каза в началото на правителственото заседание служебният премиер Димитър Главчев по повод започналата днес предизборна кампания, цитиран от БНР.  Ако се гласува масово, тежестта на купения вот ще намалее, констатира служебният премиер и посочи, че с 1/4 са..

публикувано на 27.09.24 в 13:49

Набират предложения за награди за изявени студенти във Варна

За осемнадесети пореден път Община Варна ще връчи Годишни поименни награди за студенти с постигнати високи резултати през изминалата учебна година. Целта на Годишните поименни награди за студенти от варненските висши учебни заведения е да изрази признание за постигнати високи резултати в различни области на науката, както да поощри и популяризира..

публикувано на 27.09.24 в 12:34