Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Георгиева - 30 години от живота на един училищен директор

Мария Георгиева
Снимка: личен архив

„Всеки, който мисли, че директорският стол е привлекателен, първо трябва да погледне страната на отговорностите и след това да погледне страната на облагите, ако въобще има такива.“ Това каза в интервю за Радио Варна Мария Георгиева, която е 30 години директор на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.

Днес Мария Георгиева е на пенсионна възраст и 2024 година може да е последната й година като директор на училището. В момента е обявен конкурс за директори на училища в цялата страна, включително и за гимназията, която тя ръководи. И това е естествен ход на нещата, казва още Мария Георгиева. Постъпва като учител в Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ през 1990-та. Четири години по-късно се явява на конкурс за директор на училището и го спечелва. През настоящата година Мария Георгиева, екипът й и учениците ще отбележат 100 години от създаването на училището. Подготвили са поредица от прояви, конкурси, концерти и събития, а кулминацията ще е съборът на преподаватели и възпитаници – бивши и настоящи, през май месец.

Следващият разговор с нея е за предизвикателството да докажеш себе си, за поемането на отговорности, за амбициите, които човек има, за умението да се довериш на хората, с които работиш и да не се предаваш пред трудностите в ежедневието.



Изборът

Бях провокирана през 1994 година и реших да докажа, че имам знания и възможности да управлявам училището. Амбицията не е добър съветник и аз с годините това го осъзнах. Но мисля, че това, което бях решила и благодарение на подкрепата на моите колеги учители, постигнахме добри резултати както с учениците, с различните форми на обучение, така също и с подобряване и разцвет на материалната база, което за една професионална гимназия не е за подценяване.

Ако някой си мисли, че сутрин директорът влиза и сяда в кабинета, това не е така. Директорът от портала се информира за състоянието на сградата, състоянието на учителите – здравословно, семейно и всякакво друго, както и за проблемите на учениците.

Директорският стол е много парлив. Директорът трябва да бъде винаги нащрек. Трябва да има план за работа както за деня, така и за седмицата, и за месеца. Трябва да изпреварва и да вижда събитията поне два-три месеца напред в училище и две-три години напред в сферата на образованието. В противен случай училището не може да върви напред.

Опитът

Научих много неща от моите колеги и винаги се съобразявам с тяхното мнение. Когато е трябвало да се вземат решения - допитвам се до тях, но често пъти директорът е изправен сам еднолично да взема решения, когато има огромен проблем и той си носи отговорността.

Конкурсът за нов директор

Ще се радвам, ако има успял. Ще си предадем съвсем цивилизовано т. нар. „власт“ и аз докато мога бих помагала, ако бъдещият наследник има желание да развие това училище.

Моят живот мина в това училище, създавайки с ясната мисъл, че всичко създадено остава тук, завинаги за следващите поколения.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40

Етническият българин Алексей Куцарев: Украйна се бори с недостиг на ток и на работници

Липсата на ток заради руските удари по енергийната система на Украйна и дефицитът на работници са основните проблеми, с които се сблъсква бизнесът там. Имаме над 1000 км фронтова линия, много работници са на фронта и това води до недостиг на кадри, разказва Алексей Куцарев, чието семейство – етнически българи, се занимава със земеделие в..

публикувано на 02.08.24 в 08:05