Диана Бачкова и Светльо Димитров живеят с дъщеря си Лилия от 12 години в Лас Палмас, едната от двете столици на Канарските острови, но са от Варна. Имат работилница за яхти, бизнесът им върви, но носталгията по Варна и България остава.
Даниела Стойнова разговаря с тях за съдбата на една от емблемите на морска България - ветроходът "Калиакра", който беше учебен кораб на Военноморските сили, но от години вече стои на кея и заедно с фериботите е към Българския морски квалификационен център.
Поводът за този разговор е срещата на капитан далечно плаване Денчо Добрев - директор на Центъра, и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Тогава Добрев поиска съдействие, за да може ветроходът да се ремонтира и да плава. След като слушат репортажа по радиото, Диана и Светльо се развълнуват толкова много, че не успяват да заспят. Това ги кара да се свържат с редакцията ни, за да коментират проблема и да се опитат да намерят решение. Емоцията им не е случайна - през 2010-а те участват с "Калиакра" в Регатата "Тол шипс" (в частта на пробега от Варна до Истанбул). Спомнят си как е изглеждал плавателният съд тогава и не могат да проумеят какво се случва 14 години по-късно. "Сърцата ни заболяха, защото спомените ни са за онзи красив кораб, развял българския флаг... ", сподели Диана Бачкова.
Според нея е абсурдно символ на Варна, национален символ, да има такъв проблем.
За да действа един кораб, той трябва да функционира. Нали ние сме морска нация - това, че мислим за морето, не е достатъчно, допълни Светльо Димитров.
Какви са вариантите за ремонт на кораба и как са готови да помогнат Диана Бачкова и Светльо Димитров? Чуйте в звуковия файл:
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..