Нова европейска директива предвижда ограничаване до 25 % на авансовите плащания на пакетните пътувания за почивки и екскурзии. Тази промяна не се прие добре от страна на туристическия бранш, който излезе със становище, адресирано и до министъра на туризма.
Много моменти в директивата не отговарят на изискванията на туроператорите, коментира за Радио Варна Гълъбена Икономова от обединение "Бъдеще за туризма". "Големият проблем е в това, че в случай, че Парламентът приеме такава регулация, туроператорите няма да могат да възвърнат дадените депозити на хотели, авиокомпании и други контрагенти, което ги поставя в положение на изкуствен фалит", посочи тя. По думите ѝ, това ще доведе до завишаване на цените на туристическите пакети. Причината - неспособността на туроператорите да предплатят нужните услуги. "Много колеги правят много пътувания, които са обвързани с много голям финансов ресурс", допълни тя.
Предвиждам много колеги да завишат изкуствено тези пакети, за да покрият разходите си, смята и Юлиян Бонев от варненската асоциация на туроператорите.
"Тази директива не е нова, последното ѝ изменение е от 2018 г. Целта ѝ е да се въведе едно високо единно равнище на защита на потребителите във връзка с договорите за туристически пакетни пътувания", припомни Бонев.
Потребителите в България не са защитени както тези в Европейския съюз, поради липсата на гаранционни фондове, коментира Бонев. Ако един туроператор фалира, ще може да покрие не повече от 10-15% от предплатените към потребителите суми, добави той.
Подготвено е официално изявление, като идеята е всички неясноти да се изчистят и след това да бъдат направени промени.
По-скоро няма да има редовно правителство в рамките на този парламент, той ще функционира няколко месеца и след това ще отидем на нови избори. Тази прогноза направи политологът доц. Иво Инджов. Той допуска обаче, че има минимален шанс за четворна коалиция. Бойко Борисов демонстрира активност, за да покаже отговорността, която носи ГЕРБ като първа..
Радина Боршош дебютира в главната роля на Ирина от "Тютюн" в едноименния спектакъл на Варненския драматичен театър. Младата актриса замени Диана Димитрова, която изпълняваше ролята от създаването на постановката през 2021 г. Като Борис Морев в представлението ѝ партнира Калин Врачански. "Тютюн" варненската публика може да гледа и на 6 декември...
Няма нагласа да се върви към съставяне на правителство. Това мнение изрази политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него първият работен ден на 51-вото Народно събрание е бил достатъчно показателен, а липсата му на оптимизъм се дължи на заявките и говореното на лидерите на партиите. По думите му за избора на..
Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..
Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..
Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември. В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..
Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..