Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на допълнителния ден на високосната година

Четвъртък е 29 февруари. Един необичаен ден в календара, който се случва само на всеки четири години... или почти на всеки четири години.

Ето четири неща, които трябва да знаем за този „допълнителен ден“ през високосните години.

1. Кратност на 4, но не и на 100

Древен Египет се опитва да направи календара си по-близък до естествения цикъл на сезоните. Но именно Юлий Цезар е въвел високосните години с "реформата на римския календар през 708 г." (въвеждането на Юлианския календар през 45 г. пр. н. е.), обяснява Институтът по механика и изчисление на ефимериите (Institut de mécanique céleste et de calcul des éphémérides - IMCCE), част от Парижката обсерватория.

В годините с 366 дни допълнителният ден е бил двойник на 24 февруари, т.е. "шестият ден преди началото на март", откъдето идва и френската дума "bissextile" (високосен ден).

С преминаването към Григорианския календар през 1582 г. "допълнителният ден е добавен в края на февруари, на 29-ия ден", продължи IMCCE.

Тъй като Земята не се върти около Слънцето точно за 365 дни и 6 часа, а за 365 дни, 5 часа, 48 минути и няколко секунди, не всички години, които са кратни на четири, са високосни. Не са такива и годините, които са кратни на 100. Така че 1900 и 2100 г. нямат 29 февруари.

2. Остаряване четири пъти по-бавно

Това казваше магнетичната френска актриса Мишел Морган, която почина на 96-годишна възраст. "Тази привилегия да остарявам четири пъти по-бавно от другите е първата от дългата поредица късметчета, които имах през живота си", разказа жената, която споделя тази необичайна рождена дата с италианския композитор Росини, френския актьор Жерар Дармон, испанския министър-председател Педро Санчес, американския рапър Ja Rule и канадския комик Sugar Sammy.

С шанс едно на 1506 да се родиш на 29 февруари, само няколко милиона души в света имат тази оригинална дата на раждане. За да бъдем точни, във Франция от 1968 г. насам те са 27 832, според данни на INSEE.

На границата с Мексико родените на 29 февруари все пак ще имат право на специален фестивал в малкото тексаско градче Антъни, самопровъзгласило се за световна столица на високосните години от 1988 г. насам.

3. Ден на Ергена

В Ирландия през 2004 г. правителството изплати премия от 100 евро за децата, родени на този допълнителен ден, за да отбележи десетата годишнина от Международната година на семейството, обявена през 1994 г. от ООН.

Ирландците все още имат предвид една стара традиция, датираща от пети век, която превръща 29 февруари в "Ден на ергена" или "Дамска привилегия": денят, в който жените могат да поискат от мъжете да се оженят за тях. Според едни отказът се заплащал с подарък, а според други - с глоба. През 2010 г. това вдъхновява "Високосна година" ("Leap Year"), романтична комедия с Ейми Адамс в главната роля ... обявена за "най-лошия филм на годината" от списание Time.

4. Грешка от 2000 г.

С наближаването на новото хилядолетие всички притеснения се съсредоточиха върху евентуален голям компютърен срив на 1 януари. В крайна сметка 29 февруари 2000 г. се оказа причина за уплахата. Според архивите на АФП компютрите на полицията в България са били временно блокирани, както и японските метеорологични служби, системата за архивиране на съобщения на бреговата охрана на САЩ и общинският данъчен отдел на Монреал.

Компютърната система за измерване на паркингите в Париж трябваше да бъде коригирана машина по машина, тъй като не прогнозираше 29 февруари 2000 г.

Всъщност 2000 г. може и да не е била високосна, тъй като годините, които са кратни на 100, не са такива... Освен ако не са кратни и на 400, като 2000 (или 1600, или 2400)./БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

170 детски градини се отказаха от пластмасовите чаши за еднократна употреба

Над 54 милиона пластмасови чаши за еднократна употреба са спестили децата и екипите на  170 детски градини в страната като са се включили в инициативата "Аз избирам чашата за многократна употреба", от 2016 г. до днес. Това съобщи за Радио Варна  Сабина Максимова, основател на инициативата.  Т ака на природата са спестени 400 тона въглеродни емисии..

публикувано на 24.07.24 в 14:00

Възпитаници на две варненски училища спечелиха награди от международни младежки фестивали

Студио „Рошавата гарга“ към ОУ „Черноризец Храбър“ в морската столица получи две отличия на Международния младежки медиен фестивал „Арлекин“, който се проведе във Варна. Учениците и техните ръководители спечелиха специалната награда на името на основателя на фестивала – академик Хачо Бояджиев, за филма „Съдът на децата“. На Международния..

публикувано на 24.07.24 в 12:35

Честваме Св. великомъченица Христина

На 24 юли почитаме Света великомъченица Христина. Тя била родом от град Тир. Нейният баща, като управител на този град, бил известен жесток езичник. Родителите ѝ и дали името Христина, което било не според тяхното езическо мъдруване, но по Божий промисъл: самото име, като някое пророчество, предсказвало, че девицата, когато порасне, ще стане християнка,..

публикувано на 24.07.24 в 09:35

80 години от рождението на изследователя на Варненския некропол отбелязват във Варна

През 2024-а се навършват 80 години от рождението на Иван Иванов, изследователят на варненския халколитен некропол и откритото в него най-старо обработено злато в света. По този повод от 18 часа на 1 август – рождената дата на Иван Иванов , в зала „Одесос“ на Варненския археологически музей ще бъде представен юбилейният сборник „Да оставиш..

публикувано на 23.07.24 в 16:49

Осмо издание на фестивала "Сръчко" през август във Варна

Над 50 изложители от цялата страна ще се включат в Осмото издание на фестивала "Сръчко". Той ще се проведе от 2 до 18 август, а шатрите ще бъдат разположени на алеята между комплекс "Морско казино" и сцена "Раковина".  Участие ще вземат занаятчии, грънчари, кожари, текстилни производители, художници, които ще предложат рисувано стъкло, шити играчки,..

публикувано на 23.07.24 в 10:28

Метални топчета произвеждат кислород в дълбините на океаните

Учени обявиха, че са открили "тъмен кислород", който се произвежда в дълбините на океана от бучки метал на дъното и без използването на светлина, съобщава БНР. Около половината от кислорода, който дишаме, идва от океаните. Преди последното откритие обаче се смяташе, че той се произвежда от растения във водата, които фотосинтезират - процес,..

обновено на 23.07.24 в 07:44

23 юли - Международен ден на китовете и делфините

На 23 юли се отбелязва Международния ден на китовете и делфините.  През 1982 г. е приет Мораториум върху търговския улов на китове от Международната китобойна комисия. Празникът се отбелязва от 1986 г., когато Мораториумът започва да се прилага.  В цял свят са недопустими ловът и търговията с китове и делфини, което способства те да се спасят от..

публикувано на 23.07.24 в 07:30