"Фар Шабла през погледа на на фаропазача Наньо Нанев". Това е заглавието на книгата за най-високия и най-стария морски фар у нас. Години наред по нея е работил Наньо Нанев, който вече над 30 години нарича свое работно място именно Шабленския фар.Боядисан в бяло и червено, той повече от век и половина указва пътя на мореплавателите в Черно море.
В дългата история на фара край Шабла има много любопитни истории. Една от тях е от 1978 година, когато в началото на ноември граничен кораб докарва турска гемия, с двама мъртви на борда. Тази история влиза в местния фолклор, защото крайбрежието е пълно с цигари на известна американска марка.
На 30 януари 1963 г., на два километра южно от фар Шабла засяда италианският товарен кораб „Аячо Прима”. Стария фараджия Иван Хаджииванов е описал подробно случая.
Каквото и да се напише за фар Шабла, все ще е малко, но това не означава, че не бива да опитваме да добавяме към тази история това, което вече знаем. Това пише Наньо Нанев на една от първите страници на своята книга. За фара са писали мнозина историци, журналисти, краеведи, географи. Нито един от десетките фаропазачи с дълъг стаж не се е опитвал да напише дори и кратък разказ. Това провокира Наньо Нанев да запретне ръкави и да натопи перо в мастилото:
В книгата авторът е описал подробности за построяването на фара, възстановяването на работата му, румънската фарова служба. Вътре са включени и части от дневника на стария фаропазач Иван Хаджииванов.По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..
Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени 1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..
Божествена света Литургия в църквата „Свети Атанасий" - старият митрополитски храм на града, беше отслужена днес във Варна от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и предстоятелят - иконом Дончо Александров, заедно със свещеници от енорията. Сред причестените от митрополит Йоан миряни бяха вицеадмирал Митко Петев, както и Кристиан Димитров –..
Повече от 20 години благотворитeлната инициатива „Българската Коледа“ помага за подобряване на грижата за децата с тежки заболявания, състояния и увреждания. В двадесет и второто издание призивът е „Да дарим надежда на дете в беда“ чрез осигуряване на съвременна високотехнологична апаратура за ранна диагностика и съвременно лечение. Даниела..
Всяка година Венета Николова от Варна подарява свои картички на близки и приятели. Рисува ги лично, по вдъхновение, при това всяка е различна от останалите. Любовта към рисуването Венета открива още като дете, но днес рисува, за да радва хората около себе си, а и с благотворителна цел. Въпреки че все по-рядко си разменяме коледни картички..
Рождество Христово или Коледа е един от най-важните християнски празници в България, който се отбелязва с дълбока почит и много традиции, съчетаващи религиозни и народни обичаи. Празникът започва с Бъдни вечер (24 декември), когато се събират семействата, за да отбележат началото на празниците и да спазват редица обреди. На Бъдни вечер българите се..