Второ училище от Варна е първенец в Националния конкурс “Млад Благотворител”. Това са учениците от ПГИ „Д-р Иван Богоров”, които участваха в категория „Иновативно предприемачество“ чрез проекта си „Различни, но заедно - обединени в спорта“.
Целта им е да създадат образователна среда в своето училище, в която чрез взаимопомощ, разбирателство и сътрудничество да помогнат на деца със специални потребности. Да им подадат ръка чрез различни игри и спортни прояви да се приобщят и да станат едно цяло. Чрез средствата, които всеки от призьорите в Националния конкурс получава, в случая ще бъдат закупени спортни уреди за училището. Освен това победителите от професионалната икономическа гимназия се надяват техният пример да бъде последван и по този начин децата със СОП в масовото училище да бъдат приемани по-лесно от връстниците им и да имат възможност да се не се отделят в ъгъла на стаята, салона или в другия край на пейката.
Нина Милошевич разговаря с екипа – победител от ПГИ „Д-р Иван Богоров” - Донка Кандахерова – ръководител на проекта и учител по икономика, класен ръководител на победителите от ПГИ „Д-р Иван Богоров“ Варна и самите те - Саша Христова, Димитър Куцаров и Яна Янчева от 11 „Е“ клас.
"Избрахме името "Различни, но заедно – обединени в спорта!" с грижа и внимание, защото то отразява сърцевината на нашия проект. Именно в спорта ние виждаме силата да обединява хора от различни фонове и способности. Това име не просто описва нашата инициатива, но и подчертава важността на единство, което спортът може да постигне, независимо от индивидуалните различия", разказа Димитър Куцаров. Проектът е насочен към деца със специални образователни потребности, каза Саша Христова и добави, че отношението към тях не е никак добро в българското училище. Те най-често се пренебрегвани, не са социално активни и това именно е идеята им и кауза - да им се помогне, добави Саша. В момента отборът-победител разработва план, в който са описани активностите и игрите, които ще се провеждат. За тази цел трябва да се закупят спортни пособия и съоръжения, а след това ще се определят дни за провеждането на активностите в часовете по ФВС, заедно с всички останали ученици в училището. Целта е чрез предприемачество да се социализират по-ефективно децата със специфични и социални потребности, казаха още победителите от варненското училище ПГИ "Д-р Иван Богоров".
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните години се..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..