Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: Като в приказките

Снимка: Pixabay

Радвам се, че сме заедно в началото на щастливата седмица! В сряда ще отбележим международния ден на щастието и този - на приказките: все хубави неща, които правят живота цветен, пълноценен и забележителен.

Щастието

Като специалист по радостта не веднъж съм разяснявала колко важна и същевременно лесна работа е щастието. Достатъчно е да са спазени първоначалните няколко общи условия. Нали се сещате? Генетика, взаимоотношения, здраве, доходи, работа, усещане за цел и свобода.

Нататък всеки може смело да надгражда. И да се наслаждава на качествен живот. Любим човек, хубава музика, уютно място, вкусна храна, добра компания, горещ шоколад или елегантно вино на блажени глътки. Ароматни свещи, огън в камината, гледката на приказен залез над смълчания град... Съвършените моменти на щастието.

Приказен залез ли казах? Да. Ще отбележим и деня на приказките. Не само на щастието. И така:

Приказките

Хубавото при тях е, че преглъщаме поуката леко и с апетит, без да се дразним и отегчаваме, както би се случило, ако в реалния живот някой реши да ни подлага на дълги и напоителни нравоучения. Колкото и добронамерен да е човекът, колкото и правилни неща да иска да отбележи, обикновено резултатът не е в негова полза. Особено в детска възраст е супер важно историята да е ярка и вълнуваща, а поуката да е разбираема. И ако може – без излишни усложнения.

Но само в детството ли е така?

Лично аз смятам за забележителен пример сагата на Лусинда Райли за седемте сестри. Всъщност, ако трябва да съм точна, последната – осма част, е написана от сина на авторката – Хари Уитакър. За мен това е една дълга и детайлна приказка за доброто, човещината, прошката... А вероятно, както във всяка приказка, и за вечната борба между благородството и най-мрачните ъгълчета на човешката същност.

Красиво е, че целият епос се базира на легендите за съзвездието Седемте сестри, познато още като Плеядите и че заедно с всички тези истории, ние – читателите обикаляме света и времето по един много драматичен, но и романтичен начин. Лично за мен беше удоволствие да прекося отново, само че чрез книги, места, на които съм била и които изключително харесвам - в Бразилия, Норвегия, Австралия..., но най-голяма радост беше на финала да преживея силата на човешкото благородство и колкото и традиционно да звучи, радостта от това, че ние - хората можем да бъдем много добри, великодушни, изпълнени с обич и чудесни. Така че, да! За мен това е приказка за пораснали деца, които затварят последната страница на последната книга от сагата и се чувстват удовлетворени, че доброто е силно и любовта – във всичките й форми, е навсякъде около нас и прави света по-очарователен и красив.

И, разбира се, другото – изключително важно за приказките - щастливият край! Какво по-хубаво от това, че в края на историята всеки и всичко си отиват на мястото, което по принцип изглежда най-правилно: крал Тритон полага музикантската клетва, Ариел е щастлива, мечтата на Бел се сбъдва, звярът се превръща в принц, джинът е свободен, Аладин и Жасмин се понасят сред облаците на вълшебно килимче.

Щастието и приказките.

Лесна работа е да направим живота по-красив, ярък, пълноценен и пъстроцветен. Достатъчно е да сме се постарали да постигнем щастие и, въпреки годините, да допускаме до себе си приказни сюжети, които ни връщат чистотата и искреността на детското начало, а вярвам, че именно то добавя яснота, увереност и позитивна нагласа в този иначе доста сложен свят.


По публикацията работи: Даниела Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Йорданов и Драгослав Манковски

Атанас Йорданов и Драгослав Манковски ще пътуват с влак в Европа по „DiscoverEU“

75 младежи от Област Варна спечелиха билети за безплатно пътуване с влак в Стария континент в октомврийския кръг на европейската инициатива „DiscoverEU“. Информацията е на Областния информационен център-Варна. Безплатна карта ще получат общо 35 762 души на 18-годишна възраст от цяла Европа, сред които 558 българи. Общият брой на кандидатствалите в това..

обновено на 15.03.25 в 10:25

Борба за живот - историята на Росица Торк

53-годишната варненка Росица Торк продължава борбата си за живот. Преди време Ви разказах за нея. Научава след ходене при различни специалисти и поставяне на грешни диагнози, че има ендометриален стромален сарком/андифериентиран сарком - изключително агресивен вид рак. Също така и много рядко срещан – засяга само 1% от онкоболните . Росица..

публикувано на 15.03.25 в 09:00

Ученици се срещат със Захари Карабашлиев и Мария Касимова-Моасе в Ателие по творческо писане във Варна

"Ателие за творческо писане", част от фестивала "Варна Лит", се провежда във Варна. В неделя, 16 март, ученици от 7. до 12. клас, които имат интерес към писането, ще представят свои драматургични текстове пред писателя и варненец Захари Карабашлиев, който е техен ментор. На 15 март, събота, учениците ще се срещнат с Мария Касимова-Моасе.  Писателят..

публикувано на 14.03.25 в 15:55

Ученици вече могат да тестват уменията си за PISA в онлайн платформа

Учениците могат да проверят онлайн уменията си за решаване на задачи от международното изследване PISA. На сайта на Министерството на образованието и науката е обособен модул с линк до специалната платформа. Тя съдържа примерни тестове в три области – природни науки, математика и четене, които ще са обект на тазгодишното изследване PISA 2025, съобщиха..

публикувано на 14.03.25 в 15:10

Цената на златото за първи път се покачи над 3 000 долара

Цената на златото за първи път премина бариерата от 3000 долара за тройунция след заплахата на Доналд Тръмп да обложи с мита вноса на европейски алкохолни напитки, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Около 12,15 ч. българско време тройунцията злато се повиши с 2,94% до 3000,85 долара. Предишния ден тя вече беше надминала предишния си рекорд, поставен в..

публикувано на 14.03.25 в 13:16

Във Варна представят книга, изцяло преведена и илюстрирана от деца

В Месеца на франкофонията Регионална библиотека "Пенчо Славейков" във Варна посреща едно специално издание – книга, изцяло преведена и илюстрирана от деца. От 14.30 ч. днес първокласниците от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна и тяхната учителка Яна Кроле ще представят книжката "Флон-Флон и Мюзет", която са създали сами, и ще споделят как..

публикувано на 14.03.25 в 08:36

Варненци са по-пестеливи на вода от софиянци

Варненци са по-пестеливи на вода от софиянци. Най-много вода през миналата годна са харчили хората в столицата, която заема водещо място по потребление. Цената за кубик там е 2 лева по-малко, отколкото във Варна.  Средно на ден в морската столица човек използва 110 литра, а в София - 126 литра, отчитата от НСИ.  В сравнение с предходната година варненци..

публикувано на 13.03.25 в 14:34