Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изостава ли екочасовникът в морския туризъм?

Снимка: БГНЕС


800 000 години въглеродните емисии не са надвишавали 300 ppm, а вече сме на 420. За рекордно високите стойности алармира Апостол Пенков, варненският посланик в Европейския климатичен пакт. 

В поредния епизод на подкаста "Европа: Ново поколение" показваме последиците от климатичните промени върху морския ни туризъм.

С увеличение на нивата на въглеродния двуокис се повишава температурата на Земята. До края на века в България се очакват екстремни валежи и ветрове, сочи прогноза на НИМХ. Крайбрежните райони ще са подложени на най-голям риск. Прогнозата вече започна да се сбъдва. Видяхме какво сториха бурите "Фредерик" и "Марко" на крайбрежието в курортното село Кранево. 

Щетите описва Йон Бондар, управител на хотелски комплекс, разположен на първа линия: 

"Дървесни, екзотични и декоративни видове и храсти бяха съборени от силния вятър. Пострадаха покривни конструкции. Триметровите морски вълни нанесоха поражения върху плажния ресторант и строшиха стъклената панорамна фасада". 

Кранево попада в картата на заплахата и на риска от наводнения, изработена от Басейнова дирекция Черноморски район. Георги Янев, началник на отдел "Планове за управление" в дирекцията, посочи, че щормовите вълнения са основен източник на заливане на крайбрежието при екстремни метеорологични условия. В контактната зона на 100 метра навътре в сушата се наблюдават най-големи разрушения, както и отнасяне на част от територията в морето. За всеки от деветте района, които са в риск от наводнение, са заложени мерки като забрана на строителството и изграждане на брегоукрепителни съоръжения. 

Акад. Ячко Иванов, един от доайените на българската наука, е категоричен, че бетонът няма място в природата и в туристическата инфраструктура. Той пресмята, че за производството на един тон цимент се отделя един тон въглероден диоксид. Според него минималистично и екологично застрояване би могло да гарантира по-висококачествен туристически продукт, с повече приходи, по-ниски разходи и защитена природа:

"И курортите объркахме. Настроихме хотелите почти във водата в "Златни пясъци" и в "Св. Св. Константин и Елена". В България сме богати на природа и трябва да строим внимателно. В Испания преди години бяха настроили хотелите нагъсто, както ние сега в "Слънчев бряг", а после трябваше да събарят, защото природата трябва да се съхрани. Нарушим ли природата, унищожаваме живота". 

Съпредседателят на Варненската туристическа камара проф. Стоян Маринов посочи, че през последните години сезоните у нас се сливат:

"Ако разгледаме затоплянето като фактор, сезонът да започва по-рано и да приключва по-късно, да, глобалното затопляне ще има влияние върху морския ни туризъм. Не очаквам обаче туристите от Южна Европа да се пренасочат към нашето Черноморие заради прекалено топлото време". 

Устойчивото пътуване е лесен начин да помогнем за спасяването на планетата, убеден е екипът на петзвездния хотел, отличен от Европейската СПА асоциация като иновативен хотел на 2023 година. 

"Природните дадености – море и минерална вода, както и младият екип, са в основата на предлагания устойчив продукт", смята ръководителят на отдел "Маркетинг и продажби" в хотела Антония Сарафова. Водата в басейните се почиства чрез солна електролиза. Соларна система на покрива осигурява 80% захранване на хотела през лятото, а през зимата достига 60%. Хотелът разполага със собствени електромобили и с пет зарядни станции за колите на гостите. 

Апостол Пенков преведе и адаптира на български език климатичния симулатор, който помага за изчисляване на глобалното затопляне:

"Представихме симулатора на 300 ученици от варненските гимназии. Искаме да го разпространим сред университети, компании и институции. Важното е да образоваме туристите защо трябва да си носят бутилка за многократна употреба, защо да консумират по-малко. Три базови неща може да направи всеки от нас – да понижи потреблението, да използва отново и да рециклира". 

Според Пенков най-ефективният начин за справяне с парниковия ефект е да се наложи въглероден данък срещу компаниите, които използват много ресурси. 


По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23