Ученик от Природоматематическата гимназия „Иван Вазов“ в Добрич създаде първия учебник за програмиране на основата на Lua. Стилиян Стоянов се сблъсква с този език за програмиране покрай компютърните игри и решава да задълбочи знанията си в него. Оказва се обаче, че информацията е изключително оскъдна и така стига до решението да напише книга. Идеята му е до края на тази година да завърши трилогията си, която да е в помощ на всички програмисти или ученици по информатика.
Книгата „LUAing. Принципи на програмирането с Lua“ на Стилиян Стоянов е първият учебник по програмиране на основата на Lua, написана от български автор. За своя ученик учителят Светлана Василева споделя, че той е един нешлифован диамант и тепърва ще разгръща потенциала си.
Интересът към информатиката у Стилиян Стоянов се заражда преди години, когато се появява желанието му да прави свои компютърни игри.
Според Светлана Василева Lua е много интересен език за изучаване и би било добре той да влезе в образователната система. Допуска, че за целта може да се използва книгата на Стилиян Стоянов, стига да срещнат необходимата подкрепа в Министерството на образованието.
Засега книгата на Стилиян Стоянов се разпространява само от него. Природоматематическата гимназия също разполага с нея на хартиен носител, като идеята е там езикът Lua да влезе като част от обучението на учениците в паралелката по информатика.
Повече за книгата чуйте от Стилиян Стоянов и неговия учител по информатика д-р инж. Светлана Василева в следващия репортаж на кореспондента ни в Добрич Мая Щърбанова.Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...