Неразбирането в процеса на общуване е най-честият проблем на обществото ни днес, коментира за Радио Варна Христо Райков, психолог и психотерапевт. Съвременните технологии отдалечиха живата връзка между хората, а психиката на човек не успява да догони развитието на технологиите и ние оставаме в едни незавършени цикли, които все повече ни отдалечават от живата връзка, допълни той.
Това е и причина в други държави да се вземат мерки за ограничаване на комуникацията между хората чрез различни електронни устройства – в училища и на обществени места.
По думите на Райков, човек трябва да посети психолог тогава когато е готов, но интересното е, че много често човек разбира че е готов когато другите му кажат.
По думите на Христо Райков живеем доста хаотично и в силен стрес. Времето за разтоварване и почивка е недостатъчно. Според него стресът и агресията са двата края на една струна – т.е. като дрънне стреса, дрънва и агресията. Това е и причината много от семейства, които търсят неговите услуги, да са преминали в отношенията си вече през агресия. Под нея стои стресът и те трябва да разберат причината - защо се е стигнало до там, а не следствието.
Хората споделят помежду си, но големия проблем е, че не чуват какво казва другия, а само това, което казват самите те. Проблемът е в способността за интерпретация на събитията и за разбирането и това води до усложняване на взаимоотношенията в обществото.
Много е важно и още нещо – човек да завършва всичко, което е започнал, защото завършването осмисля и валидизира времето – простичко е, но е много важно, казва още психологът.
Деня на психолога отбелязваме днес в България. Той се празнува от 1995 г. насам и е учреден заради ролята им за благосъстоянието и менталното здраве на българите.
Христо Райков е психолог и психотерапевт с над 20 години практика. Преподава на студенти от България и Европа.
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..