България се изкачва с 12 позиции до 59-о място в годишната класация за свободата на медиите на „Репортери без граници” (RSF) за 2024 г., публикувана в петък по повод 3 май - световния ден на свободата на печата.
Страната ни значително подобрява позицията в глобалния рейтинг, който включва 180 държави. Тя обаче остава на дъното в рамките на ЕС, където се е изкачила едва с едно място до 23-то, като след нея се нареждат единствено Унгария, Кипър, Малта и Гърция.
Международната организация обяснява подобрението на медийната среда у нас най-вече с факта, че през 2023 г. страната е била под управлението на правителството на Николай Денков, което според оценката ѝ е демонстрирало желание да осъществява реформи в областта на свободата на пресата. RSF посочва още, че българските институции са реагирали бързо на полицейското насилие над журналисти.
Същевременно обаче от организацията за защита на журналистите критикуват управляващите, че не са успели да въведат системни мерки, за да разрешат “ендемичните проблеми” на България, включително този с нарастващия брой на делата шамари (SLAPP).
Независимо от напредъка, “Репортери без граници” отбелязва, че индикаторите на България в областта на политиката, икономиката и сигурността остават сравнително ниски, обобщава Асоциацията на европейските журналисти-България (АЕЖ).
Година на политически натиск
Глобалната оценка на RSF за свободата на печата през 2024 г. отчита влошаване на заплахите и натиска, идващи от политически лица на световно ниво. От всички пет индикатора, формиращи авторитетната класация (икономически, политически, правен, социален контекст и сигурност), през 2024 г. политическият се срива най-много - средно със 7.6 точки на глобално равнище. Анализаторите предупреждават за свиване на подкрепата и уважението към медийната независимост и увеличение на натиска от страна на държавни и други политически играчи.
"Тъй като през 2024 г. повече от половината от населението на света ще отиде до урните, RSF предупреждава за тревожна тенденция, разкрита в Световния индекс за свободата на печата за 2024 г.: спад в политическия показател. (...) Държавите и другите политически фактори играят все по-малка роля в защитата на свободата на медиите. Това понякога върви ръка за ръка с по-враждебни действия, които подкопават ролята на журналистите или дори превръщат медиите в инструмент за кампании за тормоз или дезинформация”, коментира Ан Боканде, редакционен директор на “Репортери без граници”.
От организацията обръщат специално внимание на очевидната липса на политическа воля от страна на част от международната общност да приложи принципите за защита на журналистите, и по-специално Резолюция 2222 на Съвета за сигурност на ООН. Войната в Газа е белязана от рекордния брой нарушения срещу журналисти и медии. Над 100 палестински журналисти са били убити от израелската армия, като поне 22-ма от тях са изгубили живота си, докато изпълняват професионалните си задължения.
Окупирана и под постоянен обстрел, Палестина заема 157-мо място от общо 180 държави и територии, наблюдавани през 2024 г., като в категорията сигурност се намира сред последните 10 държави.
От държавите в нашия регион спад със седем места отбелязва Сърбия (до 98-о място), като според “Репортери без граници” проправителствените медии в Белград разпространяват пропагандата на Кремъл, а властите заплашват руски журналисти в изгнание. Самата Русия е на 162 място от 180 държави.Положителни са температурите на въздзуха измерени в 5.00 часа тази сутрин. Най-ниски са стойностите на въздуха в Русе е 0 градуса, 1 градус е в Шумен, 2 в Добрич, 3 в Разград, 4 в Силистра. Край морето – в Шабла и Бургас е 6 градуса, 7 на нос Емине и в Ахтопол, 8 на нос Калиакра. Във Варна температурата на въздуха е 4 градуса,..
На 27.11.2024, от 9:00 до 16:30 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр. Варна - м-ст Перчемлията. В периода 25.11.2024 - 27.11.2024, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде..
Ефективна присъда от шест години затвор получи шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете. Инцидентът от 2021 г. предизвика масови протести на жители на града с настояване за справедлива присъда. Експертизите по делото показват, че шофьорът на причинилия катастрофата автомобил се е движил със 71 км/ч в населеното място...
Липсата на пешеходна пътека на пътя за село Тополи около сп."Пивоварен завод" всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват, обясни Пепа Жекова, която подаде сигнал за проблема в редакцията на Радио Варна. Сигнал до общинската..
Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10 януари догодина, съобщава БНР. Между 2 седмици и месец и половина варират..
Ноемврийското заседание на общински съвет в Балчик се свиква този четвъртък от 9.00 часа в заседателната зала на администрацията. Първата точка от дневния ред е предложение за удължаване срока на договор, подписан между Община Балчик и Фонда за органите на местното самоуправление в България -ФЛАГ през 2019 година за реализация на проект за ремонт..
Среднощна ВиК-авария събуди преди дни жителите на белославския кв.Акациите. В постове в социалните мрежи те пуснаха снимки и споделиха притеснението си от наводняване на мазета и дворове, така както се е случило преди около 10 г. отново с авария по този магистрален водопровод. Впоследствие стана ясно, че аварията е била локализирана и овладяна..