Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От гилдията настояват за намеса на държавата за възстановяването на първия в света Международен балетен конкурс - Варна

| обновено на 09.05.24 в 18:51
Снимка: www.varna-ibc.org

Балетният конкурс във Варна да бъде възстановен. Да се предоговорят ангажиментите на държавата, в лицето на Министерството на културата и на Община Варна, с участие на легитимно избрани представители в управлението на Фондация „Международен балетен конкурс - Варна“. В отворено писмо  до институции и медиите лауреати на Международния балетен конкурс - Варна и представители на балетната общност в България настояват да бъдат взети спешни мерки, за да се гарантира бъдещето на престижния форум.

"Изразяваме сериозната си загриженост от преустановяването на първия в света Международен балетен конкурс - Варна, създаден в далечната 1964 година. Конкурсът е еталон за високо художествено равнище и е първият с изключително професионален регламент за състезателите. По образеца на Варненския конкурс и заимствайки неговия регламент, бяха създадени десетки международни конкурси – в Москва, Париж, Джаксън, Осака и много други, но той е от малкото издържали проверката и изпитанието на времето", се казва в писмото.

От балетната общност подчертават, че никой не е в състояние да възпроизведе и неповторимата атмосфера на варненския Летен театър. Неслучайно всички световни балетни звезди през последните шест десетилетия са лауреати на Варненския балетен конкурс. Сред членовете на международното жури се открояват имената на световния балетен елит: Галина Уланова, Алисия Алонсо, Арнолд Хаскел, Юри Григорович, Серж Лифар, Фьодор Лопухов, Владимир Василиев, Татяна Вечеслова, Елизабет Кенеди, Ерик Брун и редица именити представители на българския балет, допълват оттам.

През 1992 г. Решение на Колегиума на Министерството на културата № 30 от 25 ноември постановява най-значимите международни културни събития, финансирани от ведомството, да се организират от независими фондации. Сред тях до днес е оцелял единствено фестивалът „Софийски музикални седмици“. Поради липса на финансиране са преустановени Международният фестивал за българска забавна песен „Златният Орфей“ /1999/, Международният конкурс за млади оперни певци /2009/ и „Международен балетен конкурс“ - Варна /2020/, гласи още текстът.

"Крайно време е да се потърси изход от неуместните действия на държавата. Балетният конкурс все още има шансове да бъде спасен! Категорично подкрепяме декларираната готовност от Община Варна за възстановяването на Конкурса през 2026 г. Същевременно настояваме и за активна намеса на държавата, която да предприеме дългосрочни мерки за бъдещето на Международния балетен конкурс - Варна."

От балетната общност са изготвили няколко предложения

Да се предоговорят ангажиментите на държавата, в лицето на Министерството на културата и на Община Варна, с участие на легитимно избрани представители в управлението на Фондация „Международен балетен конкурс - Варна“.

Със заповед на Министъра на културата да се създаде Обществен съвет /работна група/, която да обсъди регламента, финансирането, времетраенето, популяризирането на Конкурса в хода на подготовката на анонсираното издание на Международен балетен конкурс - Варна през 2026 г.

След анализ на нуждите, Министерството на културата да обезпечи необходимото финансиране на Международен балетен конкурс - Варна с конкретни параметри за следващите три години.

Община Варна да се ангажира с гарантирана приоритетно финансова подкрепа на Конкурса, без да е необходимо да кандидатства пред Фонд Култура.

При изготвянето на Общинския културен календар Община Варна да не допуска организирането на фестивали и конкурси, чийто предмет на дейност и наименование наподобяват Международен балетен конкурс - Варна.

 Народното събрание и Министерството на културата да гарантират държавна закрила и Международният балетен конкурс - Варна, като най-престижен международен артистичен форум в България, да бъде обявен за национална ценност, съгласно чл. 42 от Закона за културното наследство и Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство от 2003 г

Лауреатите от конкурса заявяват готовността си активно да съдействат със своя опит и съвети за намирането на решения и екип, който да допринесе за възраждането на Конкурса. 

Има реални възможности България отново да заеме полагаемото й се място като средище и гостоприемен домакин на най-престижния форум на световния балет. Нека да не ги пропиляваме с лека ръка, призовават те.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В края на август излиза новата книга на Георги Господинов

На 27 август излиза новата книга "Градинарят и смъртта" на Георги Георгиев, съобщи самият той в профила си във Фейсбук.  "Макар че всичките ми книга са лични, тази май е най-личната след „Естествен роман“. Надявам се сама да намери пътя до следобедите на своите читатели", подчерта Господинов.  "Баща ми беше градинар. Сега е градина...

публикувано на 09.08.24 в 13:38

Започна археологическият сезон в община Каварна

Археологическият сезон в община Каварна беше подновен преди дни. На разкопките на нос Калиакра, на които през последните години бяха разкрити изключителни находки, отново работи екипът на директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова. През септември или октомври месец, при отпуснато финансиране, се очаква да започнат дейностите и на..

публикувано на 09.08.24 в 11:19

Национално антикварно изложение започва във Варна

Националното антикварно изложение започва от днес и ще продължи до 11 август във Варна.  Над 200 антикварни щанда са подредени на на алеите до Аквариума в Морската градина.  Събитието е организирано от Народно читалище "Стара Варна" със съдействието на Общината в морската столица и е посветено на Деня на Варна, 15 август. 

публикувано на 09.08.24 в 09:23
автор: Васил Петров

„in vino…” - изложба на художника Васил Петров

Откриването е на  08.08., ч етвъртък, от 18,30 във варненската  галерия „Арт Маркони”. Васил Петров отново оставя въображението да движи ръката и мисълта му. Живописните му разсъждения са своеобразно продължение на миналогодишната идея „Август, като осем, като безкрайност…” Този път тя намира конкретика, номинирайки за „осмо изкуство” изкуството..

публикувано на 08.08.24 в 16:59
автор: Николай Стоев

„Облакът на розовите желания” - живопис на Николай Стоев

„Чувството да хванеш облака е нещо фантастично. Това е една алегорична история, в която съм искал да кажа много неща. Основното е, че не можеш да хванеш неуловимото. Картината „Облакът на розовите желания”, в която всички, с едни чували, взимат от него и накрая като се приберат - няма никой. Пресъздавам илюзията, желанието да хванеш нещо, което лети...

публикувано на 08.08.24 в 14:33

Във Варна започва Десетият кинофестивал за късометражни филми "Карантината"

Днес, 6 август, започва Десетия международен кинофестивал за късометражни филми "Карантината". Събитието се открива от 20 часа  пред едноименното рибарско селище на плаж "Аспарухово".  Музикалните сетове започват от 20 часа, а прожекциите - час по-късно.  Фестивалът продължава до 10 август, а входът за него е свободен.  Организаторите..

публикувано на 06.08.24 в 14:30

Джаз до морето тази събота и неделя в Езерец

За шеста поредна година тази събота в село Езерец ще се проведе станалият вече традиционен фестивал на джаз музиката, известен сред хората под името ДжезЕрец. Музикалното събитие се организира от пианистката Павлета Проданова, чието вдъхновение е съчетанието от прекрасна музика с уникалната дива природа на Северното Черноморие. Джаз до морето ще зарадва..

публикувано на 06.08.24 в 11:15