Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 16-и път Европейска нощ на музеите в Балчик

И през 2024 година Историческият музей в Балчик се включва в инициативата "Европейска нощ на музеите" на 18 май - събота. Посетителите ще могат да се насладят на постоянните експозиции в Исторически музей, Художествена галерия и Етнографска къща, както и на програма, подготвена специално за събитието.

Основната част от програмата ще премине в Художествената галерия, където с вход свободен посетителите ще могат да се насладят на постоянна експозиция - с творби на съвременно българско изкуство - живопис, графика и скулптура.

От 16.30 часа започва „Щура лаборатория“ за деца (от 3-4 годишни до начален курс).

„Програмата ни отново е разнообразна и предназначена за различните възрастови групи. Тази година ще ни гостува един огромен динозавър, който ще забавлява децата, но и ще ги научи на нови и интересни неща“, разказа Радостина Енчева – директор на Историческия музей в Балчик.

Балчишкият художник Валентин Шалтев се представя от 18.00 часа със самостоятелната си изложба „Алюзии“, а час по-късно друг автор от Балчик - Иво Узунов показва живописни творби под общото име „Хоризонти“.

„Това са автори, които многократно са ни показвали творчеството си, но интересът към тях не стихва“, сподели още Енчева, посочвайки, че представянето на В. Шалтев е и по повод неговата 70-годишнина.

Ново лице за залите на галерията е балчиклийката Корнелия Тончева, която се включва в Европейската нощ с живопис „Диво пробуждане“. Нейното творчество ще бъде представено от 20.00 часа, а половин час по-късно съгражданката и Даниела Михайлова за първи път ще се покаже пред местната публика с фотографската си изложба „По пътя“.

„За пореден път се убеждавам, че в Балчик се раждат много таланти. 16 години поред имаме нови участници. Творчеството на Корнелия е много разнообразно, а Даниела показва места от света, където много от обикновените хора не са достигали, различни хора, изгледи и виждания за света“ – кани домакинът Р. Енчева.

Картината от местни артисти в балчишката нощ на музеите допълват с музикално оформление саксофонистът Веселин Павлов и младите изпълнителки от „The Group“ с начало 21.00 часа.

„Откакто започнахме участието си в Европейската нощ на музеите преди 16 години, винаги мотото ни е било „От балчиклии за балчиклии“ – обърна се към съграждани и гости Радостина Енчева.

В Европейската нощ на музеите се включва и Държавният културен институт „Двореца“. Свободен достъп ще бъде предоставен на посетителите на 18 май от 9 до 17:30 ч. до Холограмата на румънската кралица Мария, която се намира във вила „Тихото гнездо“. Те ще могат да се насладят на един изненадващо въздействащ и реалистичен образ на 21-годишната Мария, чието приветствие ще чуят на български и английски език. 

В допълнение на това събитие на 21 май от 16 часа румънските художници от Elit Art Club Unesco ще дадат безплатен урок по рисуване на желаещите, съобщават домакините от „Двореца“.

За 11-и път най-посещаваният обект към Историческия музей в Балчик - Текето „Ак Язълъ баба – Св. Атанасий“ в село Оброчище, ще се превърне в сцена за изява на над 250 самодейци от читалищата в общината. С фолклорния събор „Св. Атанасий“ на 18 май ще бъде почетена паметта на свети Атанасий и отбелязана Европейската нощ на музеите. Събитието се провежда под патронажа на кмета на Балчик Николай Ангелов и със финансовото съдействие на Общината. Откриването е от 10.00 часа и ще продължи през целия ден, съобщи директорът на музея Радостина Енчева.Съпътстваща програма на събора: ателиета на майстор Станислав Дойчев - грънчарство, Елена Върбанова - плъстене на вълна, Христина Владимирова - везане на български шевици. 

Текето „Ак Язълъ баба – Св. Атанасий“ в село Оброчище – част от културните ценности на Община Балчик, е забележителен архитектурен паметник със силен религиозен смисъл, почитан едновременно от християни и мюсюлмани. Наричано още „Манастира“, текето е магично място със силна енергия. Съществуват предположения, че то е изградено върху по-старо езическо светилище. Най-енергийното място в Добруджа, разположено сред зеленина, навява тишина и почитание.

Всяка година с фолклорния събор в Оброчище и празничната програма за Европейската нощ на музеите обектите към Исторически музей (ИМ) – Балчик дават старт на летния сезон, припомня директорът Радостина Енчева, които са те: ИМ – Балчик, Художествената галерия, Етнографската къща, Взаимното училище в Балчик и Текето „Ак Язълъ баба – Св. Атанасий“ в село Оброчище.

В отговор на въпроса как ще изглеждат музеите в бъдещето, усилията на екипа на Исторически музей – Балчик са насочени към създаване, адаптиране и разпространение на дигитално културно съдържание и дигитални образователни ресурси, с което целят да привличат все повече публика и да бъдат активен участник в образователния процес. Защото вярват, че функцията на музея не се изчерпва само като място за съхранение на артефакти от миналото, а се възприема и като център за иновации и най-добри експозиционни решения.

Опазването и популяризирането на артефактите от храма на Кибела - едно от най-значимите събития не само за Балчик, но и за България, са дейности с особена важност, за да може храмът на Понтийската майка на боговете в Дионисополис да заема полагащото му се достойно място в туристическата карта на света. Като естествено продължение на политиката за опазване и социализиране на културното наследство чрез иновативни методи през 2023 г. е разработен проект от екипа на Исторически музей – Балчик, финансиран от Министерството на културата. Той дава възможност храмът на Понтийската майка на боговете – Кибела от Дионисополис да бъде представен на туристите чрез виртуална реалност.

„Очакваме до края на май да бъде завършен, това ще зависи от изпълнителите, на коитосме възложили заданието“ – надява се Енчева през лятото посетителите на ИМ – Балчик да могат да видят посредством специални очила дигиталния храм на Кибела и неговите детайли отвътре и отвън. Друга част от проекта включва създаването на маса с тъч скрийн, на която децата да играят игри под формата на въпроси, свързани с историята на Балчик, а посредством дървени кубчета да могат да подредят макет на храма. Директорът на музея припомни и една своя мечта, която не е престанала да вярва, че ще се случи: "Един ден да видя храма не в тази дупка, а на съвременен терен, общински, в цялата му прелест". Защото хората, които проявяват голям интерес, заслужават да видят тази находка. Намерените надписи и мраморна пластика са изключително важни археологически паметници, отразяващи религиозния и обществения живот в Дионисополис. Изграден е през III в. пр. Хр. и функционира до IV в. сл. Хр. Като брой и разнообразие това е най-голямата група движими паметници, свързани с култа към Понтийската майка на боговете, откривани досега на едно място. Това са над 200 монети, 27 мраморни епиграфски паметника (надписи), над 20 мраморни скулптурни изображения на Кибела, Афродита, Посейдон, Дионис и Пан.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Кирил Стефанов и Даниел Колев

На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..

публикувано на 17.12.24 в 14:41

"Опера, джаз и танго" на 19 и 20 декември във Варна

Микс от няколко музикални стила ще представи концертът „Опера, джаз и танго“ в Държавна опера Варна на 19 и 20 декември. Подзаглавието „Танго с Пучини“ подсказва, че в програмата са заложени любими мелодии от гениалния композитор, а концертът слага финал на събитията, с които Варненската опера чества 100-годишнината от смъртта на Пучини през 2024 г...

публикувано на 17.12.24 в 14:39

Келтора - музикалният мост между Ирландия и България

Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..

публикувано на 17.12.24 в 14:29

Школа "Дедал" с изложба, парти и среща между бивши и настоящи възпитаници

Обща изложба, парти и традиционна среща между настоящи и бъдещи възпитаници организира школа "Дедал" във Варна. Събитията са предвидени за 28 декември, като срещата е от 17 часа, а час по-късно е откриването на експозицията. Рисунка, живопис, фотография, дигитална рисунка, графика, литография и керамика си подават ръка, за да заредят своите творци и..

публикувано на 17.12.24 в 14:18

60 автори, участвали в пленер „Хартията“, с изложба в Добрич

Проект „30 години „Хартията“ е поредният етап в развитието на темата „Хартията“, по която Художествената галерия в Добрич работи. Започнал през месец юни на далечната 1995 г., в годините той изправя художниците пред предизвикателството да наложат в българското културно пространство работата с ръчна хартия и създаването на художествени произведения от..

публикувано на 15.12.24 в 10:32
Директорът на Радио Варна Наталия Чешмеджиева (вляво) и Донка Николова - началник на ДА-Варна (вдясно) на откриването на изложбата

Донка Николова: Радио Варна започва преди 90 години с 34 плочи, за да стигне до богатия си фонд днес

Изложбата "Радио Варна - 90 години в ефир.  Началото" беше открита днес в Държавния архив в морската столица в чест на 90-годишния юбилей на медията ни. Експозицията, дело на ДА-Варна и отдел "Най-нова история" към РИМ-Варна,  разкрива историята на радиото и неговите първи години. "Никога няма да успеем в една изложба или предаване да включим всички..

публикувано на 13.12.24 в 15:30

Варна домакинства преглед на училищната хорова песен в събота

Деветнадесетото издание на Прегледа на училищната хорова песен ще се проведе от 11:00 часа тази събота (14 декември 2024 г.) в зала „Пленарна“ на Община Варна. В концерта, посветен на Рождество Христово ще вземат участие 14 хорови формации от варненски учебни заведения, народни читалища и храмове във Варна. Проявата е част от Програма „Младежки..

публикувано на 13.12.24 в 11:25