Добричката епопея да бъде разработена по-подробно в учебниците по история за 10. клас, апелираха учители от Варна по време на среща с автори на учебници, организирана от издателство „Просвета“. По думите на учители това сражение, продължило три дни, е равно по сила на Шипченската епопея, а в сегашните учебници само се споменава за него.
Никъде не се споменават повече подробности за значими имена като тези на генерал Стефан Тошев и генерал Иван Колев, участници в Сръбско-българската война, Балканските войни и Първата Световна война, каза за Радио Варна Антон Миланов, преподавател по история в Четвърта езикова гимназия.
По неговите думи в учебниците за 10. клас има много фактология и много теми, които учениците не могат да осмислят и да асимилират. Той смята, че трябва да се акцентира на по-малко теми, които да бъдат по-подробно изложени, за да разберат учениците смисъла на това, което се е случило. Според Миланов най-голямата война, която България е водила е Първата Световна война и в нея централното събитие е войната между Русия и България. Това събитие липсва изобщо в учебника по история и учениците не вярват, че тази война се е случила, посочи преподавателят.
На въпроса каква оценка би поставил той на учебниците по история в момента, Миланов отговори: "Аз на моите ученици специално им казвам, че учебниците по история са вредни за тяхното интелектуално здраве."
Учителите по история смятат още, че от изключително важно значение са и междупредметните връзки, за да се осмисли и разбере учебният материал. Така например учител, който преподава едновременно по история и български език и литература, успява да направи връзката между двата предмета и да обясни по-добре събитията в романа „Под игото“ от Иван Вазов, като ги обяснява през историческата част на случващото се в него.
Препоръките в учебниците да бъде по-подробно застъпен материалът за двете Балкански войни и двете Световни войни ще бъдат взети под внимание, каза за Радио Варна доц. Михаил Груев, историк, автор на учебници по история и представител на екипите, които са писали учебниците. Относно Добричката епопея той каза, че тя е само спомената, но подчерта, че е доста важен епизод в историята на Първата Световна война и допълни, че ще препоръча на своите колеги да бъде разработена по-подробно в учебниците.
Доц. Груев каза още, че като цяло учебниците по история не са писани за отличници, но това не означава, че не са добри. Неговото мнение е че те са пригодени за основната маса деца и трябва да бъдат написани на ясен и разбираем език, за да достъпни за всички, както за тези, които се интересуват повече от история, така и за онези, чиито интереси са по-силно изразени в други области.
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Отличието "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, кореспондент на Българското национално радио във Варна. При получаването на приза Даниела Стойнова подчерта, че гласовете на всички..
Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..
Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..
Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент. Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..