Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 110-ата си годишнина смесен хор "Черноморски звуци" – Балчик посреща над 20 състава от България, Сърбия и Ангола

Диригентът Валентина Георгиева: Много важно е да продължаваме да палим децата

Целият творчески сезон на смесен хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име, от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са вече съставите, които ще бъдат част от програмата за спечелване на статуетката „Черноморски звуци“ - те са от България, Сърбия и далечна Ангола.

Обединени от любовта към музиката и опияняващото чувство за общност и съмишленичество, изпълнителите от смесен хор „Черноморски звуци” пишат културната история на гр. Балчик. С еднакъв интерес се потапят в музиката на старите майстори, преосмислят класиците или търсят внушенията на съвременните творци, но най-пълно и с много жар се сливат с българските песни.

За отговорността да носиш това огромно наследство – ни споделя диригентът Валентина Георгиева:

Когато започнахме септември месец творческия сезон с "Черноморски звуци", им казах, че те са много ценни и важни хора не само в моя живот, но и в историята и живота на град Балчик, защото те именно са орисани да пазят това огромно наследство – 110 години са голяма тежест като отговорност. Това им подейства много силно на моите хористи. Първата ни изява беше през октомври, на една хорова среща в Ямбол, където бяхме четири състава. Всички пяха много добре, но „Черноморски звуци“ някак си се отличи от всички. Този начин на музициране го повторихме и във Варна на Цветница, по повод инициативата на Български хоров съюз „България пее“.

За мен като човек, който е сложен начело на кораба да го запази, вече 26-и творчески сезон изтича. Изречения като „Ти като си отидеш, него няма да го има“, не ги приемам. Напротив, трябва да помислим всички – читалищно ръководство, в екипа да влезе млад човек, който да започне да дирижира. Аз с огромна радост ще предам щафетата, защото когато начело стои млад човек, енергията е друга. Той увлича със себе си и други изпълнители. Мисля, че този момент вече идва. Като човек, който отговорно стои на поста си, много важно е да продължаваме да палим децата, независимо в какви форми участват те. Пели сме в големи детски хорове, знаем колко прекрасна е емоцията на сцена да музицират 40-50 деца, да идват на репетиция и да бъдат заедно, това учи на много човешки качества и има много ползи за децата. Но в нашия град, въпреки усилията през годините, това не успя да се случи в този вид, в който познавам детското хорово изкуство. Има обективни причини. Освен малкото деца, ние трябва да имаме допълнителен екип - хор майстор, пианист, вокален педагог – длъжности, които читалището на този етап не може да подсигури както финансово, така и като човешки капацитет. Не съм видяла някой, завършил академия или музикална паралелка, да се е върнал в Балчик. 


Това, което успявам да правя всяка година, е да си попълня наново „кошницата“ с нови деца. Четиригодишни са ми най-малките, докато тръгнат да учат някъде другаде. Има две детски формации. Съвсем прясно се завърнахме, за първи път ги изправих на конкурс на сцена - на международен за вокално изкуство в Ямбол, от който децата успяха да спечелят две втори награди. Това е голям успех за тях, особено за малката група, които не знаят каква точно е сцената. За тях и за мен е голям успех. Много ми се иска да повторим проекта „Аз мога“, защото той доведе в залата много деца. Във всяко едно училище се направиха вокални групи, което е осъзнаване и достижение на всеки директор, който е разбрал, че това носи ползи. В тази посока работим – да съхраняваме!

В момента колко певци са въвлечени в хоровото изкуство?

Около 80 в школата и смесения хор. Най-големият състав на „Черноморски звуци“ от 50 души беше, когато чествахме 100 години. А преди това, в онези години, когато аз съм била в детски хор, са наброявали 80 човека, когато средната численост на хоровете е била между 60 и 120 души. В годините на Възкресия Деветакова с детския хор са пели поне 150 човека. Сега са много комплексни и все по-обективни причините да са по-малко. В Европа и в света хоровото изкуство се разраства, но защото има национални програми по университети и училища, където навсякъде има такива състави и съответно се събужда интерес. У нас то е оставено да функционира на плещите на все още живите будители, каквито сме останали и които милеем за това.

Международният хоров фестивал „Черноморски звуци“ е създаден именно за това, да съхранява това изкуство, да създава приятелства.Тазгодишното му издание ще бъде посветено на 110-ия рожден ден на смесения хор.

Да, това устойчиво във времето събитие, доказало се с международна популярност не само в България, ще бъде посветено на 110-ата годишнина на „Черноморски звуци“ – инициатор, създател и двигател на фестивала. Тук имаме една нелека икономическа ситуация в цяла Европа. Четири от седемте състави, записали се през декември, когато участието е с 20% по-евтино, отпаднаха, защото не могат да дойдат заради по-високите цени. Това са два естонски хора и по един състав от Румъния и от България. През годините обаче установихме много сериозни колегиални и приятелски отношения, така че записаните състави са вече 23. С компромиси обаче. Не всички ще останат в Балчик, ще дойдат само за участието си, но ще имаме много силна конкурсна част с активно присъствие на хорове, представящи български фолклор, което ще бъде много интересно. Приключиха предварителните разговори с външно министерство и с консулството за документите на два хора – детски и смесен от Ангола, да дойдат. От България ще имаме участници от Шумен, Добрич, Балчик, Соколово, Варна. Ще бъде много, много пъстро и интересно.

Какво да очакваме на фестивала и какво е посланието му?

Датите за фестивал са 12-16 юни, по традиция ще открием на Двореца и ще закрием събитието на площада. Програмата включва хорово ателие с прекрасната Ваня Монева, ателие за Химна на Балчик, работилница с Масис Гьозбек – изключителен съвременен творец в Турция, но вече име със световна популярност. Посланието е да си създадем, както винаги, дни, в които да има много усмивки, споделена радост помежду ни, да си завъдим нови приятелства и основи за бъдещи съвместни проекти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07