Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За 110-ата си годишнина смесен хор "Черноморски звуци" – Балчик посреща над 20 състава от България, Сърбия и Ангола

Диригентът Валентина Георгиева: Много важно е да продължаваме да палим децата

Целият творчески сезон на смесен хор „Черноморски звуци“ при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“ е посветен на 110-годишнината на състава, която се навършва през 2024-а. Кулминацията е 12-ото издание на международния хоров конкурс, носещ същото име, от 12 до 16 юни, с който се поставя начало на фестивалното лято в Балчик. 23 са вече съставите, които ще бъдат част от програмата за спечелване на статуетката „Черноморски звуци“ - те са от България, Сърбия и далечна Ангола.

Обединени от любовта към музиката и опияняващото чувство за общност и съмишленичество, изпълнителите от смесен хор „Черноморски звуци” пишат културната история на гр. Балчик. С еднакъв интерес се потапят в музиката на старите майстори, преосмислят класиците или търсят внушенията на съвременните творци, но най-пълно и с много жар се сливат с българските песни.

За отговорността да носиш това огромно наследство – ни споделя диригентът Валентина Георгиева:

Когато започнахме септември месец творческия сезон с "Черноморски звуци", им казах, че те са много ценни и важни хора не само в моя живот, но и в историята и живота на град Балчик, защото те именно са орисани да пазят това огромно наследство – 110 години са голяма тежест като отговорност. Това им подейства много силно на моите хористи. Първата ни изява беше през октомври, на една хорова среща в Ямбол, където бяхме четири състава. Всички пяха много добре, но „Черноморски звуци“ някак си се отличи от всички. Този начин на музициране го повторихме и във Варна на Цветница, по повод инициативата на Български хоров съюз „България пее“.

За мен като човек, който е сложен начело на кораба да го запази, вече 26-и творчески сезон изтича. Изречения като „Ти като си отидеш, него няма да го има“, не ги приемам. Напротив, трябва да помислим всички – читалищно ръководство, в екипа да влезе млад човек, който да започне да дирижира. Аз с огромна радост ще предам щафетата, защото когато начело стои млад човек, енергията е друга. Той увлича със себе си и други изпълнители. Мисля, че този момент вече идва. Като човек, който отговорно стои на поста си, много важно е да продължаваме да палим децата, независимо в какви форми участват те. Пели сме в големи детски хорове, знаем колко прекрасна е емоцията на сцена да музицират 40-50 деца, да идват на репетиция и да бъдат заедно, това учи на много човешки качества и има много ползи за децата. Но в нашия град, въпреки усилията през годините, това не успя да се случи в този вид, в който познавам детското хорово изкуство. Има обективни причини. Освен малкото деца, ние трябва да имаме допълнителен екип - хор майстор, пианист, вокален педагог – длъжности, които читалището на този етап не може да подсигури както финансово, така и като човешки капацитет. Не съм видяла някой, завършил академия или музикална паралелка, да се е върнал в Балчик. 


Това, което успявам да правя всяка година, е да си попълня наново „кошницата“ с нови деца. Четиригодишни са ми най-малките, докато тръгнат да учат някъде другаде. Има две детски формации. Съвсем прясно се завърнахме, за първи път ги изправих на конкурс на сцена - на международен за вокално изкуство в Ямбол, от който децата успяха да спечелят две втори награди. Това е голям успех за тях, особено за малката група, които не знаят каква точно е сцената. За тях и за мен е голям успех. Много ми се иска да повторим проекта „Аз мога“, защото той доведе в залата много деца. Във всяко едно училище се направиха вокални групи, което е осъзнаване и достижение на всеки директор, който е разбрал, че това носи ползи. В тази посока работим – да съхраняваме!

В момента колко певци са въвлечени в хоровото изкуство?

Около 80 в школата и смесения хор. Най-големият състав на „Черноморски звуци“ от 50 души беше, когато чествахме 100 години. А преди това, в онези години, когато аз съм била в детски хор, са наброявали 80 човека, когато средната численост на хоровете е била между 60 и 120 души. В годините на Възкресия Деветакова с детския хор са пели поне 150 човека. Сега са много комплексни и все по-обективни причините да са по-малко. В Европа и в света хоровото изкуство се разраства, но защото има национални програми по университети и училища, където навсякъде има такива състави и съответно се събужда интерес. У нас то е оставено да функционира на плещите на все още живите будители, каквито сме останали и които милеем за това.

Международният хоров фестивал „Черноморски звуци“ е създаден именно за това, да съхранява това изкуство, да създава приятелства.Тазгодишното му издание ще бъде посветено на 110-ия рожден ден на смесения хор.

Да, това устойчиво във времето събитие, доказало се с международна популярност не само в България, ще бъде посветено на 110-ата годишнина на „Черноморски звуци“ – инициатор, създател и двигател на фестивала. Тук имаме една нелека икономическа ситуация в цяла Европа. Четири от седемте състави, записали се през декември, когато участието е с 20% по-евтино, отпаднаха, защото не могат да дойдат заради по-високите цени. Това са два естонски хора и по един състав от Румъния и от България. През годините обаче установихме много сериозни колегиални и приятелски отношения, така че записаните състави са вече 23. С компромиси обаче. Не всички ще останат в Балчик, ще дойдат само за участието си, но ще имаме много силна конкурсна част с активно присъствие на хорове, представящи български фолклор, което ще бъде много интересно. Приключиха предварителните разговори с външно министерство и с консулството за документите на два хора – детски и смесен от Ангола, да дойдат. От България ще имаме участници от Шумен, Добрич, Балчик, Соколово, Варна. Ще бъде много, много пъстро и интересно.

Какво да очакваме на фестивала и какво е посланието му?

Датите за фестивал са 12-16 юни, по традиция ще открием на Двореца и ще закрием събитието на площада. Програмата включва хорово ателие с прекрасната Ваня Монева, ателие за Химна на Балчик, работилница с Масис Гьозбек – изключителен съвременен творец в Турция, но вече име със световна популярност. Посланието е да си създадем, както винаги, дни, в които да има много усмивки, споделена радост помежду ни, да си завъдим нови приятелства и основи за бъдещи съвместни проекти.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00

Травъл блогърите в България с изложба до Слънчевия часовник

Годишната изложба на Асоциацията на собствениците на туристически онлайн медии в България ще бъде открита днес от 18.30 часа до Слънчевия часовник във Варна. Тя е под надслов "България - магнетична и красива" и представя чрез снимки популярни и не толкова известни кътчета, сред които лазурни езера, драматични планини, дълбоки пещери, уединени..

публикувано на 24.09.24 в 08:15

Цветан Момчилов представя новия си албум "Полет"

Варненският музикант Цветан Момчилов продължава да предизвиква сетивата и духа на търсещите слушатели. На 11 септември той издаде новия си албум "Полет" , който съдържа пет композиции и е записан в Концертното и звукозаписно студио на Радио Варна. Използваните инструменти са роял, глас и няколко различни източни перкусионни инструмента, чийто..

публикувано на 23.09.24 в 11:48