Приключенско лято обещават в Историческия музей в Балчик, след като тази седмица дадоха старт на Лятната си академия за трета поредна година. Заниманията започнаха с най-малката група за това лято от 40 деца, възпитаници на детската градина „Здравец“ и гостенчета от Варна, които се потопиха в „Стаята по физика на Нютон и Тео“, а след това се докоснаха до облеклото на българите.
В света на естествената наука децата навлязоха благодарение на Националния музей на образованието в Габрово, и то по най-интересния възможен начин – с уреди и опити.
Петдесет училищни апарата пристигнаха в музея в Балчик, директно от фондовете на Национален музей на образованието. Те са били собственост на българските училища през 70-те години на XIX в. и са закупени от Виена след Освобождението на България.
От 80-те години на XIX век експерименталното обучение се превръща в политика на младата българска държава. Министерството на просвещението задължава всички училища да разкрият станции за метеорологически наблюдения.
„Как се задвижва парен локомотив, кой е прародителят на 3D очилата и много, много други неща научиха децата в открития урок по физика. Хубаво е усещането да видиш любопитството и искрите в детските очи“ – благодарни са домакините от балчишкия музей на колегите си от Габрово за прекрасното сътрудничество.
Изложбата на Националния музей на образованието „Училищни уреди и апарати“ остава в Балчик до края на август в залата за временни експозиции.
Заниманията за деца ще продължат цяло лято, интересът е огромен, графикът - запълнен. Подрастващите ще се потопят в света на рицарите, грънчарството и други занаяти, ще влязат в ролята на славяни и прабългари, построявайки си сами жилища, а специално за всички балчишки деца в края на този месец ще гостува екип от Национален военен университет Велико Търново, който ще им покаже как да се ориентират с компас, как да преодоляват различни препятствия и да стрелят по мишени.
Летни приключения с игри и знания организират и други културни центрове в общината - читалищата в Балчик и село Оброчище, както и Общински детски комплекс, спортните клубове.
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..